PILNE: Od 30 marca musi o tym pamiętać każdy kierowca! Zmiany uderzą w każdego Polaka

PILNE: Od 30 marca musi o tym pamiętać każdy kierowca! Zmiany uderzą w każdego Polaka

Od 30 marca atak zimy w Polsce

Podaj dalej

W środę, 30 marca w Polsce nastąpi diametralna zmiana pogody. W niektórych miejscach kraju dojdzie do intensywnych opadów śniegu, a temperatura spadnie wyraźnie poniżej zera. Kierowcy, którzy już zmienili opony na letnie mogą mieć poważne problemy.

Czeka nas atak zimy

Na terenie większości województw Polacy odczują dużą zmianę aury, ponieważ niebo będzie mocno zachmurzone. Przed kierowcami prawdziwe wyzwania czekają jednak na północy i południu. Na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach temperatura w ciągu dnia spadnie do zaledwie 2 st. Celsjusza.

W nocy termometry pokażą nawet -4 st. C, a w takich warunkach opony letnie mogą mieć wydłużoną drogę hamowania. Dodatkowo w tych rejonach może dojść do przelotnych opadów deszczu oraz śniegu. Mieszanka takich zjawisk może miejscami sprawić, że o poślizg będzie niezwykle łatwo.

Nocami temperatury będą mimnusowe

Tam gdzie ciepło, może być ślisko

Z kolei na południu temperatury będą zdecydowanie wyższe, bo prognozowane są wartości od 5 do 7 st. C. Jednak synoptycy zapowiadają ciągłe, intensywne opady deszczu. Może spaść od 5 do 10 mm wody, więc w śliskch warunkach kierowcy muszą mieć wzmożoną czujność. Warto przede wszystkim zwolnić, aby uniknąć ryzyka aquaplaningu, czyli sytuacji, gdy opony nie są w stanie odprowadzić wody na drodze.

Mieszkańcy centrum Polski nie mają większych powodów do obaw o warunki drogowe. Temperatura w ciągu dnia powinna wynosić nawet 10 st. C. Padać nie powinno, a jeśli już to punktowo i krótko. Najcieplejszym rejonem będzie południowo-wschodnia Polska, gdzie termometry wskażą do 13 st. C. Mimo to warto zadbać o dobrą koncentrację za kierownicą, bo jak to przy zmianie aury, warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News