PILNE: Od 30 maja tak będą wyglądać ceny paliw w Polsce! Nowa cena za diesel, benzynę i LPG to rozbój w biały dzień [RAPORT]

PILNE: Od 30 maja tak będą wyglądać ceny paliw w Polsce! Nowa cena za diesel, benzynę i LPG to rozbój w biały dzień [RAPORT]

Od 30 maja takie będą ceny paliw w Polsce

Podaj dalej

Sytuacja na stacjach paliw w Polsce ostatnio jest bardzo niestabilna. Obniżki i podwyżki często bywają skokowe, co zaskakuje nawet analityków rynku. Eksperci e-petro.pl ogłosili teraz najnowszą prognozę, które sugerują, ile będziemy płacić w przyszłym tygodniu za diesel, benzynę i LPG.

Ceny paliw zaskoczyły analityków

O tym jak dynamiczna jest sytuacja niech świadczy fakt, że z prognoz sprzed tygodnia w zasadzie sprawdziła się tylko ta dotycząca benzyny Pb95. Ta podrożała do średniego poziomu 7,33 zł/l. W pozostałych przypadkach szacunki były nieco chybione, ale z tego powodu kierowcy mogli być raczej zadowoleni.

Przykładowo prognozowano, że benzyna 98-oktanowa może znacząco przekroczyć poziom 8 zł za litr. Tymczasem w środę jej średnia krajowa wynosiła 7,86 zł/l. Nie spodziewano się też tak gwałtownego spadku cen za diesel, bowiem olej napędowy kosztuje średnio 7,09 zł/l. Zaskoczenie mamy także na rynku LPG, ponieważ autogaz potaniał do średnio 3,62 zł/l.

Ile zapłacimy za diesel, benzynę i LPG po weekendzie?

Według ustaleń analityków e-petrol.pl, od 30 maja na trend zniżkowy mogą liczyć jedynie tankujący LPG. Średnia cena autogazu w Polsce może osiągnąć cenę nawet 3,57, ale dopuszcza się też niewielki wzrost do 3,68 zł/l. Wiele wskazuje na to, że to koniec takich obniżek cen oleju napędowego. Eksperci e-petrol.pl szacują, że diesel na początku czerwca zdrożeje do średnio 7,13 – 7,25 zł/l.

Niestety nie widać na razie szans na zahamowanie wzrostu cen benzyn. Pb95 ma kosztować na przełomie maja i czerwca od 7,46 do 7,59 zł/l. W związku z tym analitycy nie ustają w prognozowaniu stawek za Pb98 na poziomie aż 8,09 – 8,25 zł/l. Jak wyjdzie w praktyce? W obecnej sytuacji bardzo trudno to przewidzieć. Jednak nie ma co liczyć na to, że wydarzy się coś, co mogłoby zatrzymać wzrost cen benzyny bezołowiowej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News