PILNE: Od 3 października w Polsce tyle dokładnie będą kosztować diesel, benzyna i LPG. Nowe ceny paliw będą koszmarne [RAPORT]

PILNE: Od 3 października w Polsce tyle dokładnie będą kosztować diesel, benzyna i LPG. Nowe ceny paliw będą koszmarne [RAPORT]

paliwo benzyna diesel ceny paliw drogie tanie

Podaj dalej

To nie będzie miły początek października dla kierowców samochodów spalinowych w Polsce. Diesel, benzyna i LPG podrożeją dość wyraźnie i to może nie być koniec fali wzrostów cen na stacjach paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl opublikowali swoją najnowszą prognozę wskazującą, ile dokładnie powinno kosztować paliwo w dniach 3-9 października.

Po wielu tygodniach spadków cen paliw, wrzesień kończy się odbiciem w górę. Ze środowego raportu e-petrol.pl wynika, że benzyna 95-tka podrożała o 7 gr na litrze do średniego poziomu 6,29 zł/l. 98-oktanowa odmiana tego paliwa wzrosła o 6 gr i kosztuje już średnio 7,14 zł/l. Mniejsze, bo 2-groszowe wzrosty odnotowano na oleju napędowy (7,16 zł/l) oraz LPG (3,09 zł/l). Niestety wiele wskazuje na to, że była to dopiero rozgrzewka.

Ile będą kosztować diesel, benzyna i LPG?

Według najnowszej prognozy analityków e-petrol.pl, w okresie 3-9 października średnia ogólnopolska cena benzyny Pb95 może osiągnąć poziom 6,29-6,41 zł/l. W najgorszym scenariuszu oznacza to podwyżkę nawet o 12 gr/l. Co ciekawe, analogiczna podwyżka nie jest oczekiwana w przypadku benzyny 98-oktanownej. Tu oczekiwana jest raczej stabilizacja, a spodziewany zakres cenowy to 7,07-7,20 zł/l.

Ceny paliw w Polsce 28 września 2022 r.
fot. freepik.com – alexuhrin95

Na śladowy wzrost nie mają już co liczyć kierowcy tankujący diesel, bo olej napędowy podrożeje tym razem dużo bardziej. Według analityków e-petrol.pl za ON w przyszłym tygodniu będziemy płacić średnio 7,19-7,30 zł/l. Pesymistyczny scenariusz dopuszcza zatem nawet 14-groszową zwyżkę ceny tego paliwa. Ze wzrostami muszą się liczyć także tankujący LPG, bo autogaz ma kosztować średnio 3,07-3,15 zł/l.

Koniec rabatów

Z końcem września kończą się ostatnie akcje rabatowe -30 gr/l, które zapoczątkowano w wakacje. Część sieci zrezygnowała z nich już w połowie miesiąca, ale do końca września akcję prowadzi m.in. Shell. Kierowcy bardzo chwalili sobie akurat tę promocję z racji braku limitu transakcji z obniżką. W ostatnich tygodniach promocja umożliwiała tankowanie benzyny poniżej 6 zł/l, a diesla za mniej niż 7 zł/l. 30 września kierowcy po raz ostatni zatankują tam benzynę i diesel ze zniżką -30 gr/l, a LPG z rabatem -10 gr/l.

Shell - dystrybutor z "pistoletami"
fot. Marcin Zabolski

Do skorzystania z promocji konieczna jest karta Shell Clubsmart, którą można założyć na szybko w 2 minuty na smartfonie. Umożliwi ona także obniżenie rachunku na stacji także po zakończeniu promocji. To dzięki temu, że zbierane tam punkty Shell Clubsmart można przeznaczyć do zapłaty za paliwo. Każdy litr to jeden punkt, a każdy punkt to 1 grosz do wykorzystania. W aplikacji Shell często nie brakuje promocji, które ułatwiają zdobycie kilkuset bonusowych punktów na raz.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News