PILNE: Od 28 listopada w Polsce nie będzie już można kupić paliwa tak jak do tej pory! Oto jak będzie wyglądać nowe tankowanie na stacji

PILNE: Od 28 listopada w Polsce nie będzie już można kupić paliwa tak jak do tej pory! Oto jak będzie wyglądać nowe tankowanie na stacji

benzyna diesel ceny paliw paliwo aktualizacja

Podaj dalej

Po ostatnim listopadowym weekendzie kierowcy w Polsce muszą przygotować się na gruntowne zmiany na stacjach paliw. Diesel, benzyna i LPG nadal będą w pełni dostępne, ale ich zakup będzie wyglądał nieco inaczej niż do tej pory. W niektórych przypadkach zmiany będą dość istotne, ale te powinny zostać odebrane pozytywnie.

Skąd się wezmę zmiany w kupnie paliwa?

W polskich rafineriach niemal przez cały miesiąc paliwa wyraźnie tanieją, a dziś nastąpiła kolejna obniżka stawek hurtowych. W obliczu umocnienia się złotówki względem dolara i znaczącym spadku cen ropy (ok. 85 dolarów za baryłkę) stacje paliw nie mają wyboru. Tak dużo czynników niemal wymusza obniżki cen detalicznych, jeśli nie chce się odstawać od konkurencji.

benzyna diesel paliwo cena
fot. freepik.com – Max4e

Z tego względu od 28 listopada możemy obserwować duże zmiany na pylonach. Według prognozy ekspertów z e-petrol.pl, od poniedziałku nie będziemy kupować paliwa w cenach takich jak do tej pory. Choć podobnie zapowiadał się także ten tydzień, to jednak właściciele stacji byli dość ostrożni. Po kolejnych dobrych wieściach z rynku hurtowego i międzynarodowego stacje mogą się bardziej ośmielić.

Ile będą kosztować diesel, benzyna i LPG?

Największe zmiany oczekiwane są w przypadku oleju napędowego, bo diesel może potanieć nawet o 20 gr na litrze. Oczekiwany średni przedział cenowy dla tego paliwa to 7,59-7,76 zł/l. W optymistycznym wariancie benzyna 95-oktanowa może być tańsza o kilkanaście gr na litrze. Spodziewany zakres średnich cen ogólnopolskich dla Pb95 to 6,46-6,58 zł/l. W przypadku benzyny 98-oktanowej to 7,16-7,33 zł/l.

Od poniedziałku diesel, benzyna, LPG w innych cenach
fot. freepik.com – Lubo Ivanko

Analitycy e-petrol.pl prognozują, że na pewien czas będzie można pożegnać się z średnią ceną autogazu powyżej 3 zł/l. Już w tym tygodniu ogólnopolski poziom cen LPG spadł do poziomu 2,99 zł/l. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zobaczymy dalsze obniżki, które ulokują średnią w okolicach 2,93-3,01 zł/l. Warto zauważyć, że zakresy cen autogazu są dużo węższe, bowiem stawki za to paliwo są bardziej przewidywalne.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News