PILNE: Od 27 maja skandaliczne zmiany na stacjach paliw! Obcokrajowcy mogą tankować w zupełnie innej cenie niż rodacy

PILNE: Od 27 maja skandaliczne zmiany na stacjach paliw! Obcokrajowcy mogą tankować w zupełnie innej cenie niż rodacy

benzyna ceny paliw paliwo diesel

Podaj dalej

Inna ceny paliw dla rodaków, a inne dla obcokrajowców? Takie bulwersujące praktyki są od piątku, 27 maja 2022 r. legalne na stacjach paliw. Chodzi dokładnie o Węgry, które dyskryminują kierowców ze względu na narodowość. Rząd Viktora Orbana może mieć przez to kolejne problemy z Unią Europejską.

Sąsiadowi już się nie opłaci tankować

Obecnie na Węgrzech rząd zamroził ceny paliw, dzięki czemu cena za diesel lub benzynę nie może przekroczyć 480 forintów, czyli 5,59 zł/l. Tak śmiesznie niska cena rozpętała turystykę paliwową, którą zaczęli uprawiać głównie Austriacy i Słowacy. U nich paliwo jest dużo droższe, np. nasi południowi sąsiedzi tankując na Węgrzech oszczędzają ok. 2,33 zł na litrze!

Te sygnały szybko dotarły do rządu, który zdecydował się na radykalne rozwiązanie. Od piątku, 27 maja 2022 r. obniżoną cenę za diesel i benzynę mają tylko kierowcy z węgierskimi tablicami. Jeżeli na samochodzie znajduje się rejestracja obcego państwa, wówczas naliczana jest opłata zgodna ze realnymi stawkami rynkowymi.

LPG rosja gaz
www.freepik.com

Wygląda zatem na to, że kierowcy z Polski nie będą mogli liczyć na tanie tankowanie na Węgrzech w drodze na wakacje, np. do Chorwacji. Zresztą obecny limit cen paliw obowiązuje tylko 1 lipca 2022 r., ale ten nowy zapis sugeruje, że przepisy zostaną przedłużone. Równo miesiąc temu rząd zdecydował się na kontynuowanie tych regulacji, aby przeciwdziałać inflacji.

Kolejny spór na linii UE – Węgry?

Taka polityka może jednak doprowadzić do nowego sporu z Unią Europejską. Jednolity rynek UE zakazuje dyskryminacji ze względu na narodowość lub kraj zamieszkania. Obowiązujące od dziś na Węgrzech przepisy dość łatwo można zakwalifikować pod sprzeczność z unijnymi regulacjami. W czwartak ogłaszający tę decyzję szef Kancelarii Premiera Węgier, Gergely Gulyás nie poruszył tego wątku. Węgry mają już na pieńku z UE ze względu na blokowanie ogólnounijnych sankcji na rosyjską ropę naftową.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News