PILNE: Od 27 lipca tyle Polacy są zmuszeni płacić za diesel, benzynę i LPG. Nowe ceny paliw wprawiają w osłupienie! [RAPORT]

PILNE: Od 27 lipca tyle Polacy są zmuszeni płacić za diesel, benzynę i LPG. Nowe ceny paliw wprawiają w osłupienie! [RAPORT]

Od 27 lipca tyle kosztuje diesel, benzyna, LPG

Podaj dalej

Eksperci e-petrol.pl po szczegółowej analizie przedstawili aktualne średnie ceny paliw w Polsce. Można mówić o wielkim przełomie, bowiem dziś żadne paliwo nie ma średniej ogólnopolskiej powyżej 8 zł/l. Potaniało wszystko, zarówno diesel, benzyna, jak i LPG.

Diesel zaskoczył ekspertów, benzyna zgodnie z oczekiwaniami

Jeszcze przed weekendem analitycy rynku paliw e-petrol.pl nie byli przekonani do tego, że potanieje każde z paliw. Podwyżek spodziewano się dla oleju napędowego, gdzie prognozowano przedział 7,58-7,71 zł/l. Tak się jednak nie stało, bo z raportu na dzień 27 lipca 2022 r. diesel w Polsce kosztuje średnio 7,57 zł/l. Oznacza to obniżkę o 2 gr na litrze względem poprzedniej środy, 20 lipca.

Zgodnie z oczekiwaniami potaniała najpopularniejsza benzyna Pb95. Obecnie trzeba płacić za nią średnio 7,32 zł/l, co oznacza zgodność z prognozą. Ta zakładała przedział cenowy od 7,23 do 7,37 zł/l. Względem ubiegłego tygodnia bezołowiowa 95-tka potaniała aż o 12 gr na litrze. „Ostatnie zmiany na rynku paliw powodują, że na wielu stacjach, które oferują wakacyjne rabaty na tankowanie, benzynę 95-oktanową można realnie kupić za mniej niż 7 złotych” – zauważa portal e-petrol.pl/.

Od 25 lipca tyle będzie kosztować diesel, benzyna, LPG
fot. freepik.com – irenemiller

Sprawdziły się optymistyczne scenariusze

Jednak jeszcze bardziej w dół poszła benzyna 98-oktanowa, która była ostatnim z paliw kosztującym ponad 8 zł/l. Jednak obniżka o 14 gr na litrze sprawia, że to Pb98 kosztuje już nie 8,13 zł/l, a jedynie 7,99 zł/l. W prognozie e-petrol.pl był to najbardziej optymistyczny scenariusz dla tego paliwa.

Takowy wydarzył się także w kontekście autogazu. LPG zaliczyło obniżkę o 4 gr na litrze z 3,39 zł/l do 3,35 zł/l. Obecnie jest to zdecydowanie najtańsze z popularnych paliw w Polsce. Cena za litr autogazu jest ponad 2 razy niższa od ceny za diesel lub benzynę.

Najtaniej w łódzkim, najdrożej na południu

Średnia ogólnopolska cen paliw często nie odzwierciedla cen w poszczególnych regionach. Z raportu e-petrol.pl dowiadujemy się, że ponownie najtaniej można zatankować w województwie łódzkim. W centrum Polski benzynę Pb95 bez rabatów tankuje się średnio za 7,23 zł/l. Z kolei diesel kosztuje tam średnio 7,43 zł/l, a LPG tylko 3,18 zł/l.

benzyna diesel ceny paliw tankowanie
fot. freepik.com – irenemiller

Najdrożej nadal jest w Małopolsce, gdzie benzyna oferowana jest średnio po 7,39 zł/l. Diesel w województwie małopolskim to z kolei wydatek średnio 7,65 zł/l. W przypadku LPG resztę kraju przebija województwo dolnośląskie. Tam autogaz kosztuje średnio aż 3,55 zł/l.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News