PILNE: Od 27 czerwca w Polsce tyle będzie kosztować diesel, benzyna i LPG! Wielu kierowców będzie wprost załamanych [RAPORT]

PILNE: Od 27 czerwca w Polsce tyle będzie kosztować diesel, benzyna i LPG! Wielu kierowców będzie wprost załamanych [RAPORT]

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Eksperci rynku paliw przedstawili najnowsze prognozy dotyczące tego, ile na początku wakacji będą kosztować diesel, benzyna i LPG. Sporo kierowców ucieszy się z obniżek, ale będzie też duża grupa tych, których dotkną wyraźne podwyżki.

Benzyna zaczyna opadać, a diesel gwałtownie wznosić

„Tuż przed wakacjami na stacjach paliw w Polsce w sposób wyraźny po raz kolejny drożeje olej napędowy” – zauważa Magdalena Robak, analityk rynku paliw e-petrol.pl w najnowszym komentarzu. „W ciągu ostatniego tygodnia jego cena wzrosła aż o 16 gr na litrze i dziś za litr tego paliwa kierowcy muszą płacić 7,89 zł” – wylicza.

„Potaniała natomiast benzyna Pb95 oraz autogaz” – informuje ekspertka. „Natomiast są to raczej niewielkie spadki, bo wynoszą 2 i 3 grosze. Aktualnie za litr 95-tki kierowcy płacą 7,92 zł, a za tę samą ilość autogazu kierowcy płacą 3,52 zł” – podaje.

Ropa na rollercoasterze

„Ten tydzień na giełdzie w Londynie charakteryzuje się dużą zmiennością cen ropy” – ocenia analityk. „Ropa rozpoczęła go z poziomu ok. 114 dolarów. Dzisiaj kosztuje ok. 110 dolarów, a w środę, kiedy obserwowaliśmy bardzo wysokie spadki, za baryłkę surowca płacono nawet 107 dolarów. Spadkom bardzo duże wsparcie dawał strach przed recesją w Stanach Zjednoczonych oraz obawy o globalny popyt na paliwa” – wyjaśnia.

Ile będą kosztować diesel, benzyna i LPG?

„Prognozy e-petrol.pl na nadchodzący, pierwszy tydzień wakacyjny zakładają, że będzie tanieć benzyna” – zapowiada Magdalena Robak. „Paliwo to może potanieć nawet o 10 gr na litrze. Do końca przyszłego tygodnia będzie stopniowo taniał również autogaz. Spadki będą trochę mniejsze, bo do 5 groszy” – prognozuje.

„Natomiast nie mamy dobrych wiadomości dla kierowców z silnikiem Diesla, ponieważ olej napędowy będzie w dalszym ciągu drożał” – przestrzega ekspertka. „Podwyżki mogą sięgnąć nawet 10 gr za litr tego paliwa” – szacuje.

Ekspert ujawnił, jakie ceny paliw szykują stacje
fot. freepik.com – vadish

Jeśli wspomniane prognozy sprawdzę się, to w okresie 27 czerwca – 3 lipca kierowcy w Polsce powinni płacić za benzynę Pb95 7,82 zł/l. Diesel może podrożeć do 7,99 zł/l, a LPG potanieć do 3,47 zł/l.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News