PILNE: Od 26 września w Polsce tyle dokładnie będą kosztować diesel, benzyna i LPG. Czy warto poczekać z tankowaniem paliwa? [RAPORT]

PILNE: Od 26 września w Polsce tyle dokładnie będą kosztować diesel, benzyna i LPG. Czy warto poczekać z tankowaniem paliwa? [RAPORT]

benzyna diesel ceny paliw ropa naftowa dolar

Podaj dalej

Końcówka września może być jedną z ostatnich okazji w tym roku, aby zatankować paliwo w naprawdę niskiej cenie. Analitycy e-petrol.pl opublikowali swoją najnowszą prognozę dotyczącą cen paliw dla Polski na okres 26 września – 2 października. Jedno jest pewne, kierowcy powinni powoli szykować się na ciężkie czasy.

Diesel i benzyna osiągnęły minimum?

Praktycznie przez cały wrzesień na rynku paliw notowaliśmy spadki, ale ten trend zaczyna się odwracać. Na razie widać to tylko w hurtowych stawkach, bowiem ceny detaliczne są na wyjątkowo niskim poziomie. Średnia ogólnopolska cena benzyny Pb95 to dziś tylko 6,22 zł/l, co z wciąż trwającą promocją Shell umożliwia tankowanie tego paliwa poniżej 6 zł/l.

diesel zima unia europejska zakaz powietrze
fot. freepik.com – Max4e

Analogicznie wspomniana obniżka -30 gr/l ułatwia tankowanie poniżej 7 zł/l benzyny Pb98 (średnio 7,08 zł/l) i oleju napędowego (7,14 zł/l). Co ważne, działająca na Shell zniżka -10 gr/l na LPG umożliwia tankowanie autogazu poniżej 3 zł/l. Średnia ogólnopolska cena tego paliwa to dziś bowiem 3,07 zł/l. Jednak w wielu miejscach Polski mogliśmy już osiągnąć jesienne minima. Wydaje się, że zwlekanie z tankowaniem w nadziei na tańsze paliwo może być naiwne.

Jakie będą ceny paliw?

Choć cena ropy spada (ok. 88 dolarów za baryłkę) to słabnąca złotówka może przyblokować utrzymanie obniżek. W obliczu tej sytuacji i pierwszych wzrostach w hurcie, eksperci e-petrol.pl nie dają nadziei na kolejny tydzień sporych zjazdów cenowych. Cena benzyny utrzyma się na podobnym poziomie lub nieznacznie wzrośnie, bowiem prognozowany zakres dla Pb95 to 6,19-6,32 zł/l. Podobnie może być za benzyną Pb98, która ma kosztować 6,99-7,12 zł/l.

Po weekendzie diesel strasznie drogi
fot. freepik.com – irenemiller

Bez rewolucji cenowej będzie też olej napędowy, bo diesel powinien być oferowany w przedziale cenowym 7,07-7,19 zł/l. Najbardziej realne szanse na obniżki są jedynie w przypadku autogazu, bo LPG ma kosztować 3,02-3,10 zł/l. Oczywiście na wielu stacjach stawki mogą być niższe lub wyższe. Trzeba jednak pamiętać, że popularne akcje promocyjne -30 gr/l (jak na Shell) zakończą się w Polsce 30 września. Od października na rabaty nie będzie można liczyć, prędzej na podwyżki.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News