PILNE: Od 26 lipca rząd rozda Polakom po 3000 zł na diesel, benzynę i LPG! Dodatek węglowy można wydać na paliwo, alkohol lub co się chce

PILNE: Od 26 lipca rząd rozda Polakom po 3000 zł na diesel, benzynę i LPG! Dodatek węglowy można wydać na paliwo, alkohol lub co się chce

benzyna diesel lpg ceny paliw

Podaj dalej

Już niebawem Polacy mogą rozpocząć składanie wniosków o nowy dodatek węglowy, który jak się okazuje… wcale nie trzeba wydać na węgiel. Świadczenie w wysokości 3000 zł można wydać na przykład na diesel, benzynę i LPG. Rząd nie będzie sprawował nad tym żadnej kontroli, więc równie dobrze wszystko można przepić lub przejeść.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy, który umożliwi wypłacanie gospodarstwom domowym dodatku na węgiel w wysokości 3000 zł. Dopłaty są przeznaczone wyłącznie dla osób, których domy są zarejestrowane w centralnej ewidencji emisyjności budynków. Ich głównym źródłem ogrzewania muszą być oczywiście instalacje na węgiel, brykiet lub pelet zawierający minimum 85 proc. węgla kamiennego. Rząd przeznaczy na ten cel ok. 11,5 mld zł. Składanie wniosków rozpocznie się prawdopodobnie 26 lipca i potrwa do 30 listopada 2022 r.

Dodatek na diesel, benzynę, LPG lub co tam chcesz

Wydawało się, że dodatek węglowy, zgodnie z tym co sugeruje nazwa, będzie trzeba wydać na węgiel. Jednak Ministerstwo Klimatu dało do zrozumienia, że nie zamierza tego pilnować, a to na co obywatel przeznaczy środki to już jego sprawa. Tak przedstawił dziś sprawę rzecznik resortu klimatu, Aleksander Brzózka na Twitterze. Odpowiedział on dziennikarzowi Wirtualnej Polski, Patrykowi Michalskiemu na pytanie czy dodatek węglowy można wydać na zupełnie inny cel.

Z odpowiedzi jasno wynika, że z dodatku węglowego każdy uprawniony do niego Polak może zrobić sobie dodatek paliwowy. Gdy 3000 zł trafią na nasze konto można je wydać na stacji na paliwo. Zakładając, że benzyna i diesel kosztują średnio 7,50 zł/l to pozwoli to na sfinansowanie zakupu 400 litrów paliwa. Brak kontroli nad wydatkowaniem świadczenia oznacza też, że całe 3000 zł można też przeznaczyć na alkohol, jedzenie lub najróżniejsze fanaberie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News