PILNE: Od 25 lipca w Polsce tyle będzie kosztować diesel, benzyna i LPG! Czy kierowcy są gotowi płacić takie pieniądze? [RAPORT]

PILNE: Od 25 lipca w Polsce tyle będzie kosztować diesel, benzyna i LPG! Czy kierowcy są gotowi płacić takie pieniądze? [RAPORT]

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Ostatni tydzień lipca będzie wyjątkowym okresem na stacjach paliw w Polsce. Diesel, benzyna i LPG będą kosztować zupełnie inne pieniądze. Kierowcy, którzy tankują bezołowiową 95-tkę mogą coraz częściej przecierać oczy ze zdumienia nad nową ceną tego paliwa.

Dla wielu kierowców w Polsce mijający tydzień mógł nieco przygasić optymizm związany z obniżkami cen paliw. Co prawda benzyna potaniała średnio 7 gr na litrze (7,44 zł/l), ale w pierwszej połowie lipca spadki były nawet 3-krotnie większe. W miejscu stanęła nawet cena autogazu (3,39 zł/l), który co tydzień odrobinę taniał. Mimo obniżek w hurcie, 3-groszowy wzrost zanotowała średnia cena detaliczna za diesel (7,59 zł/l).

Benzyna z szóstką przodu i bez rabatu

Jednak nadchodzący tydzień znów wprawi kierowców w euforię, choć nie wszystkich. Nie będzie to jednak mała grupa, bowiem z najnowszej prognozy e-petrol.pl wynika, że drastycznie spadnie średnia ogólnopolska cena za benzynę. W okresie 25-31 lipca za Pb95 Polacy będą płacić w zależności od regionu 7,23-7,37 zł/l. Oznacza to nawet spadek o 21 gr na litrze. Ponieważ będzie to średnia stawka to pewno część stacji będzie gotowa sprzedawać benzynę poniżej 7 zł/l i to bez rabatu.

Benzyna za śmieszne pieniądze
fot. freepik.com – Dapetrus

Na obniżki mogą liczyć też tankujący 98-oktanową benzynę. Po raz pierwszy od dłuższego czasu średnia stawka Pb98 może spaść poniżej 8 zł/l. Prognozowany przez e-petrol.pl przedział cenowy dla tego paliwa to 7,99-8,13 zł/l. Ciężko przewidzieć czy jakkolwiek dgnie średnia cena LPG, który ma kosztować średnio od 3,35 do 3,43 zł/l. Ceny autogazu mają jednak duże zróżnicowanie w zależności od województwa, bowiem przykładowo w Łodzi ciężko spotkać stację oferującą LPG drożej niż 3,25 zł/l.

Diesel w górę, ale czy na długo?

Niestety eksperci e-petrol.pl nie mają dobrych wieści dla tankujących diesel. Średnia cena oleju napędowego ma wzrosnąć, a prognozowany zakres to 7,58-7,71 zł/l. Jednak tendencja zwyżkowa nie musi potrwać długo, ponieważ od 16 lipca diesel nieprzerwanie tanieje w hurcie. To daje nadzieję, że podwyżki wkrótce wyhamują i cena tego paliwa zacznie spadać. Optymizmu dodaje też nieco taniejąca ropa naftowa (ok. 104 dolary za baryłkę) i nieco mocniejszy złoty względem dolara (4,69 PLN = 1 USD).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News