PILNE: Od 24 stycznia stoją polskie fabryki autobusów! Przychód 3 mld zł, a nie można się doprosić o marne 800 zł brutto podwyżki

PILNE: Od 24 stycznia stoją polskie fabryki autobusów! Przychód 3 mld zł, a nie można się doprosić o marne 800 zł brutto podwyżki

Strajk w Solarisie. Pracownicy chcą 800 zł podwyżki

Podaj dalej

Dziś od godz. 6:00 rano pracownicy polskich fabryk firmy Solaris rozpoczęli strajk generalny. Jeden z największych producentów autobusów miejskich w Europie nie chce dać pracownikom m.in. 800 zł brutto podwyżki. W 2020 r. firma miał 3,08 mld zł przychody, w tym 108,5 mln zł zysku.

Na miejscu są już politycy

Spór o podniesienie płac w polskich zakładach Solarisa toczy się od września 2021 r. Strajk generalny poprzedziło referendum, w którym 92,7 proc. uprawnionych poparło wniosek. Nie pracują fabryki m.in. w Poznaniu i w Kijewie. W Środzie Wielkopolskiej pracownicy są na stanowiskach, ale nie wykonują pracy. Do zakładu w Bolechowie ze wsparciem przyjechali posłowie Lewicy m.in. Adrian Zandberg.

„Tu, w Solarisie, ludzie robią autobusy, którymi jeździ cała Europa” – powiedział Zandberg. „Dostają 2900 zł. Polscy pracownicy nie są gorsi niż hiszpańscy! Mają prawo do porządnych płac” – dodał. Od 2018 r. właścicielem marki Solaris jest hiszpański CAF. Zarząd firmy ani myśli o zwiększeniu kosztów produkcji w Polsce. Z relacji Adriana Zandberga wynika, że Solaris odmawiał dziś wpuszczenia na teren strajku liderów centrali związków zawodowych i Konfederacji Pracy.

Ile proponuje Solaris?

Jak informuje „Głos Wielkopolski”, na propozycję podwyżki o 800 zł brutto, zarząd Solarisa zaoferował pracownikom podwyżki tylko o 5 proc. (przy 2900 zł jest to dodatkowe 145 zł). Dodatkowo doświadczeni pracownicy mogliby liczyć na 450 zł brutto wraz z premiami, a brydziści na 650 zł brutto + premie. W ostatnich latach Solaris intensywnie się rozwija i stał się największym producentem autobusów elektrycznych w Europie.

Źródło: Onet, „Głos Wielkopolski”, Twitter

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News