PILNE: Od 24 grudnia w Polsce kierowcy mają nową ulgę! Zwłaszcza tankujący LPG mogą pozwolić sobie na dużo więcej

PILNE: Od 24 grudnia w Polsce kierowcy mają nową ulgę! Zwłaszcza tankujący LPG mogą pozwolić sobie na dużo więcej

Od 24 grudnia nowa ulga dla kierowców z LPG

Podaj dalej

Polscy kierowcy dostali wyjątkowy prezent od rządu w te święta. To nowa ulga, która opłaca się przede wszystkim dla tych, którzy tankują LPG. Dodatkowo o tym, co może radykalnie obniżyć twoje wydatki na paliwo, dowiesz się TUTAJ.

Autogaz został mocno wyróżniony w Polsce, bowiem zakwalifikowano go do grona paliw alternatywnych. To miano zyskuje raczej prąd i wodór, ale w naszym kraju jest to także gaz LPG lub CNG. Jest to szczególnie ważne w obliczu wejście w życie nowelizacji ustawy o elektromobilności. Ta zaczęła obowiązywać dokładnie od 24 grudnia.

Volkswagen e-Crafter

Jaka jest nowa ulga?

Zgodnie z przyjętymi przepisami, kierowcy w Polsce posiadający prawo jazdy kat. B mogą pozwolić sobie na dużo więcej, jeśli jeżdżą autami zasilanymi paliwami alternatywnymi. Chodzi dokładnie o uprawnienia kierowania pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Od Wiglii ten limit podniesiono do 4250 kg.

Tym samym każdy Polak może prowadzić cięższe samochody tudzież o większej ładowności, na które potrzebne były kolejne uprawnienia. Teraz stało się to zbędne, bowiem w przypadku aut na prąd, wodór, CNG lub LPG można pozwolić sobie na dużo więcej. Dodatkowe 750 kg to odpowiedź na to, iż zwłaszcza elektryczne furgonetki traciły nawet pół tony DMC z racji masy ich baterii.

Volkswagen e-Crafter - schemat budowy

LPG zyskuje najwięcej

Największymi wygranymi tej sytuacji wydają się jednak ci, którzy jeżdżą z instalacjami LPG. Taka modyfikacja samochodu nie dokłada się znacząco do masy pojazdu, ale już znacząco zwiększa jego legalną ładowność. Zastosowanie paliw alternatywnych zezwala bowiem na przekroczenie DMC 3,5 t do 4,25 t, ale adnotacja o przekroczeniu z tego powodu musi znaleźć się w dowodzie rejestracyjnym.

Z tej nowej ulgi nie mogą skorzystać jedynie świeżo upieczeni kierowcy. Konieczne jest posiadanie prawa jazdy kat. B od co najmniej dwóch lat. Chodzi tu oczywiście o datę wydania dokumentu, a nie faktycznego stażu za kierownicą.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News