PILNE: Od 24 czerwca w Polsce o tyle tańsze będą diesel, benzyna i LPG! Niższe ceny paliw obiecał sam prezes Daniel Obajtek

PILNE: Od 24 czerwca w Polsce o tyle tańsze będą diesel, benzyna i LPG! Niższe ceny paliw obiecał sam prezes Daniel Obajtek

Daniel Obajtek zapowiedział wakacyjną promocję na paliwo

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce mogą spodziewać się wakacyjnej promocji na paliwo. Zapowiedź tego ogłosił prezes PKN ORLEN, Daniel Obajtek. Jak przyznał na antenie Polsat News, już od 24 czerwca diesel, benzyna i LPG mogą być tańsze. Choć szczegóły promocji poznamy za kilka dni, to już dziś wiadomo, o ile taniej będzie na stacjach.

Dlaczego Orlen nie obniża cen paliw?

Prezes Orlenu był wczoraj gościem Bogdana Rymanowskiego w programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsat News. Daniel Obajtek tłumaczył m.in., że koncern nie jest w stanie nadmiernie obniżyć cen paliw w hurcie. Wynika to z tego, że ok. 30 proc. z nich Polska musi importować. W sytuacji niedostosowania stawek do rynku, na polskich stacjach diesel, benzyna i LPG utraciłyby płynność dostaw.

Daniel Obajtek w Polsat NewsDaniel Obajtek w Polsat News: W Polsce Orlen i Lotos produkują ok. 18 mln ton paliw. Ok. 5 mln ton paliw importujemy do Polski, tj. ok. 30 proc. Gdybyśmy nawet zakrzywili ekonomię i obniżyli ceny w hurcie, to automatycznie inni użytkownicy rynku nie zaimportują paliw do Polski i może zabraknąć ok. 5 mln ton paliw. Nie ma takiej możliwości.

Wakacyjna promocja na paliwo

Mimo tego, stacje PKN ORLEN zamierzają wprowadzić wakacyjną promocję na paliwo. Daniel Obajtek stwierdził, że powinna ona pojawić się już w piątek, 24 czerwca i potrwać „do końca wakacji”. Ile będą wtedy kosztować diesel, benzyna i LPG? Prezes Orlenu zapowiedział, że szczegóły poznamy na dniach, ale „nie będzie to duża promocja”. Zasugerował przy tym, że raczej będzie chodzić o obniżkę o kilka groszy na litrze.

Promocja będzie zastosowana, np. poprzez programy lojalnościowe. Oznacza to zapewne, że uczestnicy owych akcji sieci PKN ORLEN będą mogli tankować paliwo o kilka groszy taniej niż pokażą stawki na pylonach. W praktyce cenę wciąż będzie wyznaczał rynek, dlatego podczas „wakacyjnej promocji” diesel, benzyna i LPG mogą być zarówno droższe, jak i tańsze niż dziś. Pełną rozmowę z Danielem Obajtkiem można obejrzeć poniżej.

Wczoraj koncern PKN ORLEN ogłosił też, że Komisja Europejska wydała zgodę na fuzję Orlenu i Lotosu. Finalizacja połączenia obu spółek ma nastąpić na przełomie lipca i sierpnia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News