PILNE: Od 23 maja Polacy muszą dopłacić za współdzielenie Netflixa! Niektórym z karty ściągnie nawet 80 zł miesięcznie

PILNE: Od 23 maja Polacy muszą dopłacić za współdzielenie Netflixa! Niektórym z karty ściągnie nawet 80 zł miesięcznie

Podwyżka Netflix

Podaj dalej

Netflix wysłał wczoraj wieczorem komunikat do użytkowników w Polsce o podwyżce abonamentu. Użytkownicy najpopularniejszego serwisu streamingowego będą musieli płacić więcej, ponieważ platforma ma dość niezgodnego z regulaminem współdzielenia kont. Zmiany weszły w życie w trybie natychmiastowym, czyli od 23 maja 2023 r.

Z badania Gemius/PBI, które publikował serwis Wirtualnemedia.pl, w marcu 2023 r. Netflix miał w Polsce ponad 12 mln realnych użytkowników. Żaden inny serwis streamingowy w w naszym kraju nie ma choćby zbliżonych wyników do amerykańskiego giganta. Netflixa Polacy oglądają niemal wszędzie, bo na komputerze, smartfonie, tablecie, telewizorze smart tv, a nawet w samochodach marki Tesla.

Netflix podwyżka
fot. pixabay.com – rswebsols

Dlaczego Polacy współdzielą Netflixa?

Szeroka i unikatowa oferta wciągających filmów i seriali nie są jedyną mocną stroną serwisu. Wpływ na wyniki ma też fakt, iż z jednego konta można oglądać produkcje aż na 5 urządzeniach jednocześnie. Konkurencja pozwala z reguły na 2-3 ekrany na raz. Oczywiście oficjalnie można korzystać z jednego konta w ramach pojedynczego gospodarstwa domowego.

Jednak powszechnie wiadomo, że w wielu przypadkach to fikcja. Polacy (ale i użytkownicy na całym świecie) współdzielili konta z rodziną i znajomymi zamieszkałymi pod innymi adresami. Mechanizm był prosty, bo ktoś wykupywał najdroższy plan premium (60,00 zł miesięcznie), a reszta użytkowników prywatnie przekazywała swoją część raty płatnikowi subskrypcji. Netflix miał już jednak dość tracenia na tym pieniędzy i wypowiedział wojnę temu procederowi.

netflix drive to survive f1
fot. pixabay

Ile trzeba płacić za Netflixa po podwyżce?

Po testach w kilku krajach uznano, że opłata dodatkowa za współdzielenie konta tylko zwiększa zyski. Obawiano się, że spowoduje to odpływ zbyt dużej liczby użytkowników, ale finansowo Netflix wyszedł na plus. W efekcie od 23 maja 2023 r. rozesłano wiadomość do polskich użytkowników Netflixa o podwyżce abonamentu. Oczywiście dotyczy ona wyłącznie tych, którzy współdzielą konto z kimś zamieszkałym pod innym adresem. W każdym kraju ta opłata jest nieco inna, a w Polsce ustalono jej wysokość na 9,99 zł.

W ustawieniach konta pojawiła się sekcja „Dodatkowi użytkownicy”. Można tam kliknąć „Dokup miejsce dla dodatkowego użytkownika”, aby być w zgodzie z regulaminem. Wspomniana opłata dotyczy każdej dodatkowego widza osobno. W pakiecie Standard można dołączyć tylko 1 dodatkowego użytkownika, a w Premium dwóch. Oznacza to, że jeśli plan premium współdzieliły 3 osoby zamieszkałych w różnych miejscach, to rachunek wyniesie 80 zł bez kilku groszy (79,98 zł). Netflix oczywiście będzie weryfikował profile użytkowników danego konta, jeśli logują się regularnie z odległych lokalizacji. Opcji dodania użytkownika na razie nie mają osoby, które opłacają subskrypcję za pośrednictwem innego dostawcy multimediów.

Jaka opłata za współdzielenie konta Netflix?
Screen e-maila wysyłanego do użytkowników Netflixa w Polsce

Jeśli nie współdzielimy konta Netflix z osobami spoza gospodarstwa domowego, to opłaty nie ulegną zmianie. Najtańszy pakiet Podstawowy z jednoczesnym dostępem tylko dla 1 urządzenia kosztuje 29 zł miesięcznie (jakość HD 720p). Plan Standard pozwala już oglądać filmy i seriale w Full HD (1080p) na 2 urządzeniach jednocześnie i kosztuje 43 zł/miesięcznie. Z kolei wspominany wcześniej plan Premium za 60 zł to dostęp dla 4 urządzeń jednocześnie z jakością Ultra HD (4K) oraz HDR.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News