PILNE: Od 2030 r. rząd wprowadza zakaz Diesla i benzyny! Od 2025 r. taksówki tylko na prąd lub wodór. Duże zmiany dla kierowców

PILNE: Od 2030 r. rząd wprowadza zakaz Diesla i benzyny! Od 2025 r. taksówki tylko na prąd lub wodór. Duże zmiany dla kierowców

Od 2030 r. rząd wprowadza zakaz Diesla i benzyny

Podaj dalej

Unia Europejska zaproponowała krajom członkowskim, aby od 2035 r. wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami Diesla lub benzynowymi. Jednak coraz więcej głosów sugeruje, że jest to zbyt odległy deadline, dlatego kolejne rządy decydują się samodzielnie przyspieszyć te regulacje.

Zbyt wolne tempo Unii Europejskiej

Zgodnie z propozycją zawartą w pakiecie Fit for 55, kraje członkowskie Unii Europejskiej mają do 2030 r. zmniejszyć emisję CO2 o 55 proc. Po brexicie na lidera wśród proekologicznych państw wyszła Grecja. Tamtejszy rząd ogłosił, że od 2030 r. nie będzie można legalnie kupić nowego samochodu z silnikiem Diesla lub benzyny. To o 5 lat wcześniej niż proponuje Bruksela.

Unijna dyrektywa ma zlikwidować problem braku ładowarek pod blokiem

Co więcej, już w 2025 r. wszystkie taksówki w Atenach i Salonikach mają być elektryczne, a konkretnie zeroemisyjne (np. wodorowe). Także 1/3 floty wypożyczalni samochodów będzie musiała w połowie dekady stać się elektryczna. Takie firmy odpowiadają bowiem za duży odsetek pojazdów na drogach ze względu na to, że gospodarka kraju jest mocno oparta na turystyce. Dodatkowo już w 2023 r. w Grecji nie będzie można używać pieców na olej opałowy.

20 lat szybciej od Polski

Premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis uważa, że wyjście przed szereg propozycji unijnych to jedyna droga na realizację zobowiązań. Po 55-procentowej redukcji do 2030 r., 10 lat później emisja w krajach Unii Europejskiej ma spaść do 80 proc. Do 2050 r. cała Wspólnota ma być neutralna węglowo, bowiem nawet Polska zadeklarowała odejście od węgla brunatnego w latach 40′ XXI w. (czyli do 2049 r.). Grecja będzie niezależna od węgla już w 2028 r., ponieważ postawiła na duże inwestycje w zieloną energię. Kraj chce zapewnić tym energię nie tylko dla siebie, ale także dla regionu Morza Śródziemnego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News