PILNE: Od 2022 r. rząd wprowadza duże zmiany w obowiązkowym wyposażeniu samochodów w Polsce. Co mają dać te naklejki?

PILNE: Od 2022 r. rząd wprowadza duże zmiany w obowiązkowym wyposażeniu samochodów w Polsce. Co mają dać te naklejki?

Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk

Podaj dalej

Polski rząd przygotowuje nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Od 2022 r. szykują się duże zmiany zwłaszcza w wyglądzie zewnętrznym dla ważnej grupy aut i motocykli w całym kraju.

Jak na Zachodzie

Prace nad nowelizacją, którą opracowuje Ministerstwo Infrastruktury mają przyczynić się do znaczącej poprawy bezpieczeństwa policji. To właśnie wszystkie radiowozy – samochody, furgonetki, motocykle – mają mieć sukcesywnie zmieniane wyposażenie. Najbardziej zauważalną zmianą, którą szykuje rząd będzie odblaskowe oklejenie, kojarzące się z uprzywilejowanymi pojazdami z Wielkiej Brytanii.

Nowe oznakowanie radiowozów od 2022 r.?
fot. policja.pl

Choć jeszcze nie jest jasne jak będą wyglądać nowe radiowozy, to jakąś namiastkę tego widzieliśmy podczas targów Europoltech 2019. Oprócz nowego wzoru mundurów przedstawiono tam nowy styl oklejenia radiowozów z charakterystycznymi żółto-zielonymi naklejkami fluorescencyjnymi. Będą to jednak opcjonalne dodatki, ale sam bazowy wzór oznakowania pojazdów policyjnych także się zmieni.

Tylko jeden kolor

Dziś funkcjonariusze mogą korzystać z pojazdów polakierowanych na srebrno lub granatowo. Od 2022 r. każdy nowy pojazd dla tych służb mundurowych będzie mógł być wyłącznie srebrny. Na lakierze znajdą się oczywiście charakterystyczne niebieskie pasy wyróżniające z białymi elementami odblaskowymi. Na dodatek liczba ostrzegawczych sygnałów błyskowych zostanie zwiększona z 10 do maksymalnie 30 elementów.

Nowe oznakowanie radiowozów od 2022 r.?
fot. policja.pl

Modyfikacjom mogą ulec też „koguty” z napisem „Policja”, ponieważ na dachu planuje się wykorzystanie nowoczesnych technologii do prezentacji treści. Być może chodzi o komunikaty lub oznaczenia wykorzystujące systemy LED. Tak czy inaczej poponowane zmiany powinny realnie wpłynąć na wzrost bezpieczeństwa policji. Ministerstwo Infrastruktury ma ukończyć projekt do końca pierwszego kwartału 2022 r. Nowe wytyczne co do wyglądu radiowozu mają być stosowane głównie wobec nowej floty pojazdów. Masowa zmiana w obecnym taborze byłaby zbyt kosztowna.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News