PILNE: Od 20 lutego już tylko tak będzie sprzedawane paliwo w Polsce! Dotyczy to wszystkich kierowców tankujących diesel, benzynę lub LPG

PILNE: Od 20 lutego już tylko tak będzie sprzedawane paliwo w Polsce! Dotyczy to wszystkich kierowców tankujących diesel, benzynę lub LPG

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo dodatek

Podaj dalej

Kierowcy tankujący diesel, benzynę lub LPG mogą już szacować budżet na nadchodzący tydzień. Wiemy już jak od 20 lutego będzie sprzedawane paliwo w Polsce. Zmotoryzowani z pewnością mogą czuć rozczarowanie, ale są też powody do zadowolenia. Wszystkiego dowiadujemy się z najnowszego raportu analityków rynku paliw e-petrol.pl.

W mijającym tygodniu Polacy mogli czuć umiarkowane zadowolenie, ponieważ najpopularniejsze paliwa potaniały. Co prawda nadal są drogie, ale spadek ceny diesla o 9 gr/l do średniego poziomu 7,45 zł/ł był na pewno przyjemny. O symbolicznego grosza na litrze potaniała też benzyna 95-oktanowa, która kosztuje już średnio 6,67 zł/l. 98-oktanowa odmiana tego paliwa utrzymała się na tym samym poziomie, czyli 7,39 zł/l. Delikatnie droższy, bo o 1 gr/l stał się autogaz. Za litr LPG płaci się teraz średnio 3,24 zł/l.

Diesel, benzyna, LPG drożej
fot. freepik.com – Rawf8.com

Tyle właśnie będzie kosztować paliwo

Po analizie sytuacji na rynku, eksperci z e-petrol.pl wytypowali jak będzie sprzedawane paliwo w Polsce w dniach 20-26 lutego. Ceny w hurcie od pewnego czasu są na dość stabilnym poziomie, dlatego najbardziej spodziewane jest utrzymanie się cen. Jednak wcale nie można wykluczyć lokalnych podwyżek lub obniżek. Przykładowo diesel może potanieć o 5 gr/l do poziomu 7,40 zł/l, ale analitycy dopuszczają też możliwość podwyżki do poziomu 7,51 zł/l. Prawda może leżeć gdzieś po środku, czyli dotychczasowego poziomu 7,45 zł/l.

W przypadku benzyny 95-oktanowej bardzie prawdopodobne są niestety wzrosty, które już widać na niektórych stacjach. E-petrol.pl prognozuje, że za Pb95 zapłacimy średnio 6,65-6,76 zł/l. To oznacza, że drobna obniżka lub utrzymanie się dotychczasowego poziomu cen to skrajnie optymistyczny scenariusz. Raczej trzeba nastawić się na kilkugroszową podwyżkę. Jednak taki trend nie powinien objąć benzyny 98-oktanowej, dla której oczekiwany przedział cenowy to 7,31-7,43 zł/l.

ceny paliw paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – Mstandard

Jeśli chodzi o autogaz, to podobnie jak w przypadku diesla spodziewane jest utrzymanie się obecnej ceny 3,24 zł/l. Jednak informacje napływające z rynku sugerują, że może dojść do delikatnej korekty w dół. Stąd prognozowana średnia ogólnopolska cena LPG to obecnie 3,19-3,27 zł/l. Podwyżka też wchodzi w grę, ale tylko w pesymistycznym scenariuszu. Jak te stawki będą wyglądać naprawdę, przekonamy się zapewne najpóźniej w połowie przyszłego tygodnia. Wiele stacji może odwlec zmianę cen do czasu nowych dostaw.

Złotówka słabnie

O ile luty zapowiada się stabilnie pod względem cenowym, to kolejne miesiące 2023 r. już niekoniecznie. Niestety cały czas słabnie złotówka względem dolara, bo kurs dobija już do poziomu 4,50. To oznacza droższe kontraktowanie ropy naftowej i paliw gotowych na rynkach międzynarodowych. W miarę stabilne wydają się notowania ropy naftowej, które przez większość lutego utrzymują się w okolicach 85 dolarów za baryłkę. Dziś surowiec wyraźnie tanieje, ale jest za wcześnie, aby stwierdzić czy ta tendencja się utrzyma na dłużej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News