PILNE: Od 20 lipca w Polsce tyle kosztują diesel, benzyna i LPG! Kierowcy są zmuszeni płacić za paliwo astronomiczne kwoty [RAPORT]

PILNE: Od 20 lipca w Polsce tyle kosztują diesel, benzyna i LPG! Kierowcy są zmuszeni płacić za paliwo astronomiczne kwoty [RAPORT]

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo paliwa brak

Podaj dalej

Poznaliśmy najnowsze dane dotyczące średnich ogólnopolski cen paliw w Polsce. Choć diesel, benzyna i LPG nie zdrożały, to nadal możemy mówić o najdroższych wakacjach w historii. Porównując to z danymi sprzed inwazji Rosji na Ukrainę, kwoty za paliwo są wręcz astronomiczne.

Ile kosztują teraz diesel, benzyna i LPG?

Według najnowszego raportu e-petrol.pl najmocniej potaniała benzyna Pb95. W zeszłą środę za Pb95 płaciliśmy średnio 7,51 zł/l, a dziś to już 7,44 zł/l. Oznacza to spadek ceny detalicznej dla kierowców aż o 7 gr na litrze. To dużo, choć wielu Polaków z pewnością boli mocna siódemka z przodu tej kwoty. Natomiast kierowcy tankujący benzynę 98-oktanową nadal muszą oglądać cenę zaczynającą się od ósemki. Co prawda benzyna Pb98 staniała o 6 gr na litrze, to jednak trzeba za nią płacić drogie 8,13 zł/l.

Nowe ceny paliw dla Polski
fot. freepik.com – unaihuiziphotography

Niestety odwrotny trend obserwujemy na oleju napędowym. Średnia ogólnopolska cena detaliczna za diesel wzrosła o 3 gr na litrze z 7,56 do 7,59 zł/l. Wcześniejsze prognozy sugerowały raczej zamrożenie cen tego paliwa, ale niedawne obniżki w hurcie pozwalają mieć nadzieję na tańszy diesel. Na razie nie sprawdziły się przewidywania o kolejne obniżce autogazu. Cena detaliczna LPG stoi w miejscu, bowiem płaci się za niego średnio 3,39 zł/l.

Co nas czeka dalej?

Wiele wskazuje na to, że w nadchodzącym czasie paliwo w Polsce może być wyraźnie tańsze. Jednak sytuacja na rynkach międzynarodowych jest tak zmienna, że trudno przewidzieć czy ten trend utrzyma się do końca lipca. Pojawiły się już alarmujące doniesienia o kryzysie dostaw ropy i paliw. Spodziewane problemy z podażą surowca mogą doprowadzić do wzrostu cen ropy naftowej. Od poniedziałku ten surowiec zaczął drożeć, ale dziś notowania nieco się uspokoiły i za ropę Brent płaci się ok. 105 dolarów za baryłkę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News