PILNE: Od 20 czerwca w Polsce tyle będzie kosztować diesel, benzyna i LPG! Nowe ceny paliw to jakiś żart [RAPORT]

PILNE: Od 20 czerwca w Polsce tyle będzie kosztować diesel, benzyna i LPG! Nowe ceny paliw to jakiś żart [RAPORT]

Od 20 czerwca tyle będzie kosztować diesel, benzyna, LPG

Podaj dalej

Po długim weekendzie kierowcy tankujących paliwo na stacjach mogą mieć niewesołe miny. Nowe ceny paliw nie przypadną do gustu zwłaszcza tankującym diesel i benzynę. Eksperci spodziewają się za to, że kolejny tydzień obniżek odnotujemy w przypadku LPG.

Diesel mocno rośnie, benzyna trzyma się przed barierą 8 zł

„Mijający tydzień to czas, w którym benzyny na polskich stacjach zareagowały stosunkowo łagodnie” – ocenia dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Nie mamy już tak dynamicznego skoku, jaki widzieliśmy w poprzednich tygodniach. Te 8 zł cały czas jeszcze nie zostało przebite przez najpopularniejszą benzynę 95-oktanową” – dodaje.

Ta koszmarna bariera grozi już jednak nie tylko benzynie, ale i ponownie kierowcom tankującym diesel. „Jeśli chodzi o olej napędowy, tutaj zmiana jest wyraźna” – przyznaje ekspert. „Przekraczamy 7,70 zł/l i niestety dalszego ciągu podwyżek dla obu paliw podstawowych możemy się zapewne spodziewać w kolejnych kilku dniach” – przewiduje.

Na razie niesamowitą odporność na podwyżki utrzymuje LPG, które znów potaniało. „To już nie zaskakuje, bo jest to tendencja powtarzająca się także od jakiegoś czasu” – stwierdza analityk. „Mamy zmianę spadkową i to mimo utrzymywania się stosunkowo dobrych marż operatorów stacyjnych. Te ceny są w stanie nadal się obniżać” zaznacza.

Duże rozchwianie na rynkach międzynarodowych

W mijającym tygodniu ceny ropy naftowej zaliczyły pewną huśtawkę, co miało związek w wydarzeniami na świecie. „W tej chwili mamy do czynienia z szeregiem czynników, które na przemian niejako powodują zwyżki i spadki cen ropy” – zauważa dr Jakub Bogucki. „Z jednej strony mieliśmy informacje o chińskim powrocie pandemii, czyli w jakiś sposób o ograniczeniu zapotrzebowania na ropę. Z drugiej strony mamy do czynienia chociażby z brakiem ropy płynącej z Afryki, Libii konkretnie. To w jakiś sposób było w stanie napędzić nieco zwyżkę cenową” – tłumaczy.

„Teraz informacją, która również będzie elektryzować rynki jest sytuacja w USA, czyli to jak rynki przyjmą decyzję o stopach procentowych” – zapowiada ekspert. „Także mamy do czynienia z dużym rozchwianiem, dużą zmiennością cen. Co za tym idzie z sytuacją, w której trudno powiedzieć, co tak naprawdę będzie decydujące w kolejnych dniach” – wyjaśnia. Na koniec piątkowej sesji stawki za ropę Brent mocno spadły. Surowiec wyceniano na ok. 113 dolarów za baryłkę w odpowiedzi na rosnące obawy o recesję na świecie.

ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik

Ile będzie kosztować diesel, benzyna i LPG?

„Jeśli chodzi o prognozy dla rynku polskiego, tutaj spodziewamy się pewnej zwyżki” – mówi analityk e-petrol.pl. „Aczkolwiek cały czas oczekujemy, że ceny do tego poziomu 8-złotowego za litr benzyny 95-tki będą zbliżać się raczej ostrożnie. To oscylowanie wokół tego granicznego poziomu będzie jednak chwilę trwało” – uważa. Obecnie za Pb95 płacimy średnio 7,94 zł/l.

„Natomiast w przypadku oleju napędowego czeka nas zwyżka, dojdzie do przekroczenie poziomu 7,70-7,80 zł/l” – wylicza dr Jakub Bogucki. „Jeśli chodzi o autogaz, tutaj spadki nawet do poziomu między 3,47 a 3,57 zł/l wydają się mocno prawdopodobne w kolejnych dniach. Natomiast benzyna 98-oktanowa, ta nadal będzie się utrzymywać na wysokich poziomach, przekraczających 8,50 zł/l” – prognozuje.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News