PILNE: Od 2 maja bardzo drogi diesel, benzyna i LPG! Eksperci biją na alarm. Oto najbardziej aktualna prognoza cen paliw w Polsce [RAPORT]

PILNE: Od 2 maja bardzo drogi diesel, benzyna i LPG! Eksperci biją na alarm. Oto najbardziej aktualna prognoza cen paliw w Polsce [RAPORT]

Od 2 maja diesel, benzyna i LPG drożej

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce muszą liczyć się ze znaczącymi podwyżkami cen paliw. Diesel, benzyna i LPG są na fali wznoszącej, która może przybrać naprawdę duże rozmiary. Wzrosty cen nie zaczekają nawet do końca majówki, bo drożej będzie już od poniedziałku.

Paliwo drożało, a teraz zacznie bardzo drożeć

Choć tendencję wzrostową na pylonach obserwujemy już kolejny tydzień, to teraz nabierze ona tempa. „Planujący wyjazdy na majowy weekend muszą być przygotowani, że powrót z niego może być jeszcze droższy” – ostrzegają Urszula Cieślak i Rafał Zywert, eksperci Biura Maklerskiego Reflex. „Ostatniego wzrostu cen nie dało się uniknąć ze względu na ponowny wzrost hurtowych cen paliw. Do tego z kolei doszło z powodu osłabienia złotego wobec dolara i droższej ropy” – wyjaśniają.

Tydzień kończymy z ceną benzyny 95-tki na średnim poziomie 6,55 zł/l, a diesla 7,31 zł/l. W górę poszedł też autogaz, bo średnio trzeba zapłacić za niego 3,65 zł/l. O ile podwyżka benzyny i LPG była łagodna (o 3-5 gr/l), o tyle diesel zdrożał wyraźnie (o 10 gr/l). W tej sytuacji tankujący Pb95 płacą o 24 proc. więcej niż roku temu, a rachunki za olej napędowy są o 41 proc. wyższe. Najbardziej koszty wzrosły jeżdżącym na LPG (+48 proc.).

Od poniedziałku tyle będzie kosztować diesel i benzyna w Polsce
fot. freepik.com – vadish

Ile będzie kosztować diesel, benzyna i LPG od 2 maja?

Ta ostatnia grupa kierowców wkrótce musi być przygotowana na najgorsze, bo ceny mogą wzrosnąć do niespodziewanych rozmiarów. „Z trudnościami na rynku autogazu kierowcy mogą się zmierzyć już niedługo” – oceniają Cieślak i Zywert. „To wszystko przez wpisanie na tzw. listę sankcyjną czołowego importera LPG z Rosji. Zastąpienie takich ilości gazem z innych kierunków, będzie się wiązało z wyższymi kosztami. To z kolei będzie oznaczało wyższe ceny autogazu przy dystrybutorze” – tłumaczą analitycy rynku paliw.

Jeszcze niedawno za „psychologiczną barierę” w kontekście LPG uważano poziom 3 zł/l. Jednak już w przyszłym tygodniu średnie ceny zaczną zmierzać w kierunku aż 4 zł/l. W niektórych miejscach kraju autogaz już tyle kosztuje. Zdaniem ekspertów rosnąć będą takżę ceny za diesel i benzynę, bo do 10 gr na litrze. To oznacza średni poziom ON za 7,41 zł/l i Pb95 za 6,65 zł/l.

Od 25 kwietnia zmiana cen paliw - diesel, benzyna LPG
fot. freepik.com – vadish

Ropa niestabilna, ale na podobnym poziomie

Wczoraj, ostatniego dnia notowania ropy Brent ne giełdzie w Londynie, cena wynosiła nawet 109 dolarów za baryłkę. Na zakończenie dnia potaniała do 106 USD/bbl, więc mimo wahań utrzymała się na zbliżonym poziomie. Jak informuje Reuters, ma to związek z nagłym spadkiem cen (-20 proc.) kontraktów na olej opałowy w USA, który jest przybliżeniem cen oleju napędowego.

Szczęśliwa rynek ropy nie zareagował nerwowo, gdy Rosja ogłosiła wstrzymanie dostaw gazu do Polski i Bułgarii. Jednak pewnym zrównoważeniem tego była decyzja USA o zezwoleniu na eksport do Europy gazu LNG z wciąż budowanych terminali Golden Pass (Texas) i Magnolia (Luizjana). „Łącznie na rynek europejski ma trafić dodatkowe około 5 mld m3 gazu rocznie” – informują eksperci BM Reflex.

Źródło: www.reflex.com.pl / Reuters / oprac. własne

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News