PILNE: Od 19 kwietnia wchodzi nowy cennik na stacjach paliw! Znany ekspert ogłosił, ile będzie kosztować diesel, benzyna i LPG [WIDEO]

PILNE: Od 19 kwietnia wchodzi nowy cennik na stacjach paliw! Znany ekspert ogłosił, ile będzie kosztować diesel, benzyna i LPG [WIDEO]

Od 19 kwietnia nowe ceny paliw – diesel, benzyna, LPG

Podaj dalej

Poniedziałek wielkanocny prawdopodobnie będzie ostatnim dniem z tak niskimi cenami paliw, jakie mamy obecnie w Polsce. Znany ekspert ogłosił swoje najnowsze prognozy i wyjaśnia dlaczego od 19 kwietnia diesel, benzyna i LPG będą droższe. Najgorzej będzie w przypadku kierowców, którzy tankują olej napędowy.

„Ostatnie dni to czas wyraźnych zmian spadkowych na polskich stacjach” – zauważył dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Przed okresem wielkanocnych wyjazdów kierowcy dostali spory prezent. Tankowanie benzyny było w cenie 6,41 zł/l, czyli o 10 gr taniej niż tydzień temu i diesla w cenie 6,99 zł/l, a więc o 30 gr taniej niż w ubiegłym tygodniu. To jest z pewnością czas bardzo przyjemny. Natomiast jeśli chodzi o kolejne dni, już tak optymistycznie w przyszłość patrzeć nie możemy. Ceny nie będą już tak gwałtownie spadać, a nawet mogą w najbliższym czasie rosnąć” – przestrzega ekspert.

Ropa naftowa będzie drożeć

„Jeśli chodzi o rynek światowy, tutaj mamy do czynienia ze wzrostem cen ropy” – zauważa dr Jacek Bogucki, tłumacząc przyczyny podwyżek. „W tej chwili uplasowała się ona w rejonie 110 dolarów za baryłkę. Przyczyną jest tutaj cały czas wizja zmniejszenia się podaży ze stroy rosyjskiej. Z jednej strony przez odchodzenie od rosyjskiej ropy. Z drugiej strony Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje spadki poziomu produkcji w Rosji w kolejnych dwóch miesiącach, tak więc zmiany cały czas będą zwyżkowe” – tłumaczy analityk.

„Jeśli chodzi o rynek chiński, tutaj również mamy do czynienia z pewnym obudzeniem się tego azjatyckiego giganta, bo zniesiono większość ograniczeń związanych z lockdownami” – przypomina dr Jacek Bogucki, wskazując impuls do wzrostu popytu przy jednoczesnym spadku podaży. „To może stymulować zapotrzebowanie na paliwa na rynku chińskim” – dodaje.

Ile będzie kosztować diesel, benzyna i LPG?

„Natomiast jeśli chodzi o sytuację na rynku polskim, w najbliższym czasie prognozy są już niestety nieco zwyżkowe” – przestrzega ekspert. „W przypadku benzyny 95 spodziewamy się, że ceny będą w przedziale 6,35-6,49 zł/l. W przypadku oleju napędowego, tutaj ceny na poziomie między 6,99 a 7,16 zł/l będą regułą w kolejnym tygodniu. Jeśli chodzi o ceny autogazu, tutaj średnia ulokuje się w widełkach 3,59-3,69 zł/l” – prognozuje analityk.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News