PILNE: Od 18 lipca w Polsce tyle będzie kosztować diesel, benzyna i LPG. Musimy pogodzić się z takimi cenami paliw [RAPORT]

PILNE: Od 18 lipca w Polsce tyle będzie kosztować diesel, benzyna i LPG. Musimy pogodzić się z takimi cenami paliw [RAPORT]

Od 18 lipca tyle będzie kosztować diesel, benzyna i LPG

Podaj dalej

Nowy tydzień przyniesie kolejne zmiany cen paliw w Polsce. Od 18 lipca eksperci przewidują stopniowe obniżki, co nie oznacza, że paliwo w naszym kraju będzie tanie. Wiele wskazuje na to, że do takiego poziomu cen trzeba będzie przyzwyczaić się na dłużej.

Diesel, benzyna i LPG taniały, ale co dalej?

Według ostatnich danych e-petrol.pl mijający tydzień stał pod znakiem kolejnych obniżek na stacjach w Polsce. Najmocniejszy spadek, bo 23-groszowy zanotowała benzyna Pb95, kosztująca średnio 7,51 zł/l. W nieco wolniejszym tempie taniała jej szlachetniejsza odmiana Pb95, która po obniżce 14 gr kosztuje średnio 8,19 zł/l. Średnia ogólnopolska dla oleju napędowego także zmalała, bo diesel wycenia się średnio na 7,56 zł/l. Kolejny mały krok w dół zaliczył autogaz, ponieważ za LPG płacimy zazwyczaj ok. 3,39 zł/l.

Te wszystkie ceny są mocno zróżnicowane w zależności od regionu (aktualnie najtaniej w woj. łódzkim, a najdrożej na Podlasiu). Jednak w nadchodzącym czasie analitycy e-petrol.pl przewidują, że kierowcy nie powinni liczyć na dalszy spadek cen paliw. Na szczęście to jeszcze nie moment odbicia, czyli podwyżek. Nadchodzący tydzień powinien stać pod znakiem względnej stabilizacji stawek na pylonach w przypadku większości paliw silnikowych.

paliwa paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – josemiguelsangar

Będzie drogo, ale stabilnie

Analitycy e-petrol.pl wyliczyli, że w okresie 18-24 lipca cena benzyny Pb95 powinna kształtować się w zakresie 7,46-7,57 zł/l. Zmiany mogą być zatem naprawdę drobne, podobnie jak w przypadku 98-oktanowej benzyny. Za Pb98 powinniśmy płacić w przyszłym tygodniu średnio 8,10-8,25 zł/l. Na stabilnym poziomie powinien być też diesel, którego cena prognozowana jest w przedziale 7,52-7,63 zł/l. Jedynym paliwem, które raczej na pewno potanieje będzie autogaz. LPG może kosztować od 3,30 do 3,41 zł/l.

To jak w praktyce sprawdzą się te prognozy zależy od wydarzeń na rynkach światowym, ale i krajowym. Obecnie cena oleju napędowego w rafineriach utrzymuje się na stabilnym poziomie, ale za to benzyna dość wyraźnie tanieje. Także ropa naftowa nie ma dużych wahań cenowych, bo odmianę Brent wycenia się najczęściej na ok. 99 dolarów za baryłkę. Taki stan utrzymuje się już od wtorku, a warto zauważyć, że wczoraj chwilowo notowania spadły do zaledwie 95 USD/bbl.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News