PILNE: Od 17 czerwca w Polsce o tyle zdrożeją obowiązkowe opłaty dla wszystkich kierowców! Za to Polacy zapłacą najwięcej pieniędzy [LISTA]

PILNE: Od 17 czerwca w Polsce o tyle zdrożeją obowiązkowe opłaty dla wszystkich kierowców! Za to Polacy zapłacą najwięcej pieniędzy [LISTA]

Od 17 czerwca wzrosną opłaty dla kierowców

Podaj dalej

Lada moment kierowcy w Polsce muszą przygotować się na kolejny cios wymierzony w ich portfele. Do bardzo drogiego paliwa, dojdzie podwyżka obowiązkowych opłat dla wszystkich zmotoryzowanych. Lista rzeczy, za które przyjdzie zapłacić większe pieniądze jest niestety bardzo długa.

Opłaty wyższe o kilkaset procent!

Od 17 czerwca w Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy, które zrujnują niejednego kierowcę w Polsce. Mowa o dostępie firm ubezpieczeniowych do policyjnej bazy przewinień za kółkiem i to w dodatku bardzo szczegółowej. Towarzystwa dowiedzą się nie tylko o tym, ile zebraliśmy punktów karnych. Będą wiedzieć także o wszystkich przestępstwach i wykroczeniach, które oparto na Kodeksie karnym i Kodeksie wykroczeń.

Jak ustalił Autokult, może to oznaczać podwyżki w obowiązkowym ubezpieczeniu OC nawet o kilkaset procent! Szczegółowe dane pozwolą na stworzenie dokładnych przeliczników, które będą mnożyć składkę dla kierowców karanych za najpoważniejsze występki. Z informacji zebranych przez Autokult wynika, że ubezpieczyciele bardzo chętnie będą korzystać z nowego uprawnienia. Choć weryfikacja kierowców skomplikuje proces wyceny, to z pewnością będą to finansowe żniwa dla towarzystw.

Duże obniżki dozwolonej prędkości na autostradach
fot. freepik.com – roman_babakin

Za co będzie podwyższana składka OC?

Gdyby ubezpieczalnie dostały jedynie informację o liczbie punktów karnych, kwestia wyceny składki nie byłaby skomplikowana. Jednak w przypadku dostępu do informacji, jakiego rodzaju przestępstwo za kierownicą popełnił ubezpieczany, robi się ciekawie.

Można się domyślać, że największe podwyżki czekają tych, którzy zostali ukarani na podstawie Kodeksu karnego. Podchodzi pod to oczywiście prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu) lub pod wpływem środka odurzającego. Może to być też spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym czy też nieumyślnie spowodowanie wypadku, np. ze skutkiem śmiertelnym.

Być może łagodniejsze (choć niekoniecznie) przeliczniki będą dotyczyć przewinień z Kodeksu wykroczeń. W nim znajdziemy chociażby jazdę pod wpływem alkoholu (0,2-0,5 promila), prowadzenie bez uprawnień czy spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jednak są tam też z pozoru błahe rzeczy, np. tamowanie ruchu (biada szeryfom) czy prowadzenie nieoświetlonego pojazdu. Każdy taki „drobiazg” może być cegiełką do podwyższenia opłat.

Nowe odcinkowe pomiary prędkości w Polsce
fot. stock.adobe.com – Roman Babakin

Różnice w składkach mogą być duże

Początkowy okres obowiązywania nowych przepisów może wiązać się z dużym zróżnicowaniem cen za OC. Każdy ubezpieczyciel musi samodzielnie ocenić, o ile chce zwiększyć składkę za dane przestępstwo lub wykroczenie. Na znaczeniu zapewne zyskają internetowe porównywarki polis OC oraz biura obsługujące różne towarzystwa.

Oczywiście dużych podwyżek nie powinni obawiać się kierowcy z czystą kartoteką. Mało tego, być może odpowiednie zwyżki dla szkodowych lub ryzykownych kierowców stworzą polę do rabatów i obniżek. Jedno jest jednak pewne. Nowe przepisy wywołają sporo emocji, bo zapewne nie będzie brakować kierowców, którzy nie będą w stanie pogodzić się ze skalą podwyżek.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News