PILNE: Od 16 maja w Polsce duże zmiany dla kierowców! Prawo jazdy, przegląd i rejestracja pojazdów na specjalnych zasadach [LISTA]

PILNE: Od 16 maja w Polsce duże zmiany dla kierowców! Prawo jazdy, przegląd i rejestracja pojazdów na specjalnych zasadach [LISTA]

Prawo jazdy, karta pojazdu, dowód rejestracyjny

Podaj dalej

Od poniedziałku, 16 maja 2022 r. kierowcy w Polsce muszą mieć świadomość obowiązywania specjalnych zasad. Prawo jazdy, przegląd techniczny czy rejestracja pojazdów – wszystkie te aspekty od dziś podlegają odmiennym regulacjom.

Kierowcy w Polsce już od dłuższego czasu byli przyzwyczajeni do specjalnych przepisów. To wszystko przez stan epidemii, ale ten od 16 maja 2022 r. już w naszym kraju nie obowiązuje. Zamiast niego w życie wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego, który potrwa co najmniej do września. To sprawia, że kierowcy wiele spraw załatwią w specjalny sposób.

Prawo jazdy, kursy i egzaminy

Warto wiedzieć, że jeżeli w trakcie trwania stanu zagrożenia epidemią mija termin ważności prawa jazdy, to kierowcy nic nie muszą z nim robić. Dokument pozostaje ważny do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Tak samo postępuje się w przypadku upływu ważności pozwolenia na kierowanie tramwajem, pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne. Co istotne, czas zatrzymuje się także w kontekście mijającego terminu świadectw kierowców czy legitymizacji instruktora nauki jazdy oraz egzaminatora.

Kierowcy muszą wyrobić nowy dokument
fot. stock.adobe.com – Pio Si

Przegląd techniczny

Nieco inaczej wygląa to w przypadku obowiązkowych badań technicznych pojazdów. Z wykonania przeglądu kierowcy są zwolnieni tylko w sytuacji, gdy są na kwarantannie lub leczą się z powodu COVID-19. Po zakończeniu któregoś z tych okresów, właściciel pojazdu ma 7 dni na wykonanie badania. W żadnym wypadku nie należy ryzykować interpretowania, iż termin przeglądu ulega wydłużeniu o 60 dni lub po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Może to być kosztowny błąd, na który nie warto się narażać.

Co z przerejestrowaniem?

Ulgą dla kierowców będzie na pewno wizyta w urzędzie komunikacyjnym lu ds. rejestracji pojazdów. W normalnych okolicznościach na dopełnienie obowiązku rejestracji ma się 30 dni. Jednak podobnie jak w stanie epidemii, także w stanie zagrożenia epidemicznego termin temu jest wydłużony dwukrotnie. Na przerejestrowanie pojazdu mamy zatem aż 60 dni, co w niektórych urzędach jest i tak dość ciasnym harmonogramem. Kierowcy powinni pamiętać, że za niedotrzymanie owego terminu kara wynosi od 200 do nawet 1 000 złotych.

diesel silnik zakup
fot. freepik.com

Odbieranie samochodu

Koniec stanu epidemii nie oznacza też, że prokuratura straciła prawo do zabierania i nieodpłatnego przekazywania pojazdów od osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. W zależności od potrzeb, takie pojazdy mogą trafić do podmiotów leczniczych, Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej czy Sił Zbrojnych RP. Mogą też bez opłat zostać przekazane do instytucji państwowych lub samorządowych.

Specjalne zasady dotyczące zmotoryzowanych to duże zmiany względem „normalności”. Jednak w praktyce z dnia na dzień dla kierowców nie zmienia się nic. Regulacje wprowadzono bowiem od razu dla stanu epidemii, jak i stanu zagrożenia epidemicznego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News