PILNE: Od 13 czerwca w Polsce tyle będzie kosztować diesel, benzyna i LPG! Nowa cena za paliwo to grube przegięcie [RAPORT]

PILNE: Od 13 czerwca w Polsce tyle będzie kosztować diesel, benzyna i LPG! Nowa cena za paliwo to grube przegięcie [RAPORT]

benzyna diesel ceny paliw paliwo podatki vat akcyza

Podaj dalej

W połowie czerwca na stacjach paliw w Polsce pojawią się zupełnie nowe ceny za diesel, benzynę i LPG. Dla wielu kierowców będzie to grube przegięcie, ale znajdą się i tacy, którzy zasmakują wyraźnych obniżek. Tych drugich będzie oczwyiście najmniej, ale do tego grona można łatwo dołączyć.

Jest gorzej niż przewidywano

Tempo wzrostów cen paliw zaskakuje często samych kierowców. Z analiz e-petrol.pl wynikało, że w najbardziej pesymistycznym scenariuszu cena benzyny 95-tki osiągnie 7,94 zł/l. Było blisko, bo w środę za Pb95 płaciliśmy średnio 7,95 zł/l. Na wielu stacjach obserwowano zatem cenę ponad 8 zł/l. Zgodnie z oczekiwaniami benzyna 98-oktanowa pobiła kolejny rekord, osiągając średnią stawkę 8,51 zł/l.

Eksperci spodziewali się też podwyżek w przypadku oleju napędowego do co najwyżej 7,48 zł/l. Rzeczywistość okazała się bardziej brutalna, ponieważ w minioną środę średnia cena za diesel wynosiła już 7,50 zł/l. W siódmym niebie byli za to tankujący autogaz, bowiem za LPG płacono średnio 3,57 zł/l. Tym samym różnica w średniej cenie benzyny i autogazu wyniosła aż 4,38 zł/l! To mocno skłania do rozważenia montażu instalacji LPG.

ceny paliwa diesel benzyna
fot. freepik.com

Ile będzie kosztować diesel, benzyna i LPG?

Od 13 czerwca wielu kierowców doświadczy kolejnych podwyżek. Jednak zdaniem analityków e-petrol.pl najpopularniejsza benzyna Pb95 nie powinna już tak gwałtownie drożeć. Jej średnia cena powinna znaleźć się w zakresie 7,92-8,05 zł/l i raczej trzeba przygotować się na ten gorszy scenariusz. Nie będzie to już skokowa podwyżka ok. 20-groszowa, choć takowa możliwa jest w przypadku Pb98. 98-oktanowa odmiana benzyny może kosztować średnio od 8,60 do nawet 8,75 zł/l.

Najboleśniej podwyżki odczują kierowcy, którzy tankują diesel. Olej napędowy podgoni stawki benzyny i w optymistycznym scenariuszu podrożeje tylko do 7,56 zł/l. Jednak pesymistyczne rokowania i niestety te bardziej spodziewane zakładają stawkę nawet 7,70 zł/l. O wzrost cen oczywiście nie myślą kierowcy jeżdżący autami na LPG. Autogaz ma być jeszcze tańszy, a jego oczekiwany zakres cenowy ma wahać się w średnim przedziale 3,49-3,60 zł/l.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News