PILNE: Od 11 lipca w Polsce tyle będą kosztować diesel, benzyna i LPG. Takie ceny paliw to ogromny szok dla kierowców [RAPORT]

PILNE: Od 11 lipca w Polsce tyle będą kosztować diesel, benzyna i LPG. Takie ceny paliw to ogromny szok dla kierowców [RAPORT]

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Już w przyszłym tygodniu kierowcy w Polsce mogą przeżyć ogromne zaskoczenie na stacjach paliw. Ceny za diesel, benzynę i LPG będą diametralnie inne od tych, które obserwujemy teraz. Właśnie poznaliśmy szczegóły najnowszej prognozy cen paliw dla Polski, która wprawi wiele osób w osłupienie.

Jest taniej, ale grube obniżki dopiero nadejdą

Polacy już zdążyli zauważyć, że ceny na stacjach spadają, ale to nic przy tym, co czeka ich w okresie 11-17 lipca. Z danych e-petrol.pl wynika, że w minioną środę ceny benzyny Pb95 potaniały do poziomu 7,74 zł/l. Z kolei 98-oktanowa odmiana wyceniana jest także niżej, bo na 8,33 zł/l. Duży spadek zantował diesel, który z okolic 8 zł poleciał do poziomu benzyny, czyli 7,74 zł/l. Kolejną drobną obniżkę widzieliśmy też w przypadku autogazu, bo LPG kosztowało średnio 3,45 zł/l.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik.com – RobertBodnarT

Teraz analitycy rynku paliw e-petrol.pl wyliczyli prognozy na przyszły tydzień. Powiedzieć o nich, że są optymistyczne, to jak nic nie powiedzieć. Na szczęście są też realne, ponieważ faktycznie ceny paliw w hurcie, jak ceny ropy poszły ostatnio ostro w dół. To daje stacjom pole do sporych obniżek przy okazji najświeższych dostaw. Z całą pewnością jeszcze kilka dni temu nikt nie zdawał sobie sprawy, że paliwo na wakacje będzie tak tanie.

Jak tanie będą diesel, benzyna i LPG?

Z wyliczeń e-petrol.pl wynika, że benzyna Pb95 może kosztować średnio nawet 7,49 zł/l, ale może się to wahać do granic 7,61 zł/l. Nawet przy górnym progu oznacza to spory spadek. Nie inaczej będzie w przypadku oleju napędowego, bo diesel ma kosztować średnio 7,52-7,64 zł/l. Stosunkowo dużą obniżkę powinni odczuć też tankujący LPG, ponieważ autogaz ma kosztować 3,30-3,40 zł/l. Najdroższym paliwem z typowego dystrybutora nadal będzie benzyna Pb98, bo prognozuje się, że jej poziom cenowy wyniesie 8,12-8,28 zł/l.

Prognoza cen paliw 11-17 lipca 2022
screen e-petrol.pl

Nie da się wykluczyć, że to nie koniec dołka i dalsze obniżki w lipcu są możliwe. Obawy przed nadciągającą recesją, a co za tym idzie, ograniczeniem popytu sprzyjają taniej ropie. Coraz lepsza organizacja europejskich rafinerii unikający rosyjskiej ropy sprzyja także uspokojeniu cen hurtowych. Choć ceny powyżej 7 zł/l benzyny czy diesla oznaczają najdroższe wakacje w historii, to jednak na razie nie spełnia się najczarniejszy scenariusz. Przypomnijmy, że jeszcze w czerwcu straszono cenami powyżej 8 zł/l.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News