PILNE: Od 11 kwietnia szalone promocje na diesel, benzynę i LPG w Polsce! Litr paliwa jest już tańszy od paczki jajek

PILNE: Od 11 kwietnia szalone promocje na diesel, benzynę i LPG w Polsce! Litr paliwa jest już tańszy od paczki jajek

Od 11 kwietnia promocje na diesel, benzynę i LPG

Podaj dalej

Za nami weekend, przed którym poznaliśmy bardzo optymistyczne prognozy cen paliw na tydzień przed Świętami Wielkanocnymi. Co ciekawe, paczka jajek bywa już droższa niż litr paliwa podstawowego, a prawdziwe obniżki na diesel, benzynę i LPG dopiero przed nami. Na pylonach niektórych stacji ceny mogą być absurdalnie niskie.

Benzyna tańsza od jajek, diesel przekracza barierę

Piątkowe prognozy analityków z e-petrol.pl wskazywały, że średnia cena benzyny w Polsce w tym tygodniu osiągnie nawet 6,34 zł za litr. Nawet ten 1 decymetr sześcienny bezołowiowej 95-tki będzie tańszy niż paczka 10 jaj w markecie. Według dlahandlu.pl za ten produkt płacimy dziś średnio 6,36 zł za opakowanie. Zresztą są już stacje, które oferują benzynę jeszcze taniej. Z raportów kierowców na cenapaliw.pl wynika, że Bochni czy Mysłowicach Pb95 sprzedawane jest za 6,20-6,25 zł/l.

Tu warto zaznaczyć, że średnie ceny paliw oznaczają, że wiele stacji będzie oferować produkty z dystrybutora dużo taniej. Największa rewolucja spodziewana jest w przypadku oleju napędowego, którego średnia cena może osiągnąć nawet 6,99 zł/l. Jednak zgodnie ze stawkami na cenapaliw.pl, już od kilku dni w Radomiu czy Bochni diesel oferowany jest za 6,94 zł/l. Najbardziej dyskontowe stacje zapewne będą jeszcze bardziej zaniżać stawkę ON.

wzrost cen diesla
fot. stock.adobe.com – Alfons Photographer

W końcu taniej mamy też tankować autogaz, a średnia cena LPG może spaść nawet do 3,60 zł/l. Jednak w tym przypadku rozrzut cenowy może być bardzo wysoki. Już przed weekendem wiele stacji, m.in. w Krakowie, Bydgoszczy czy Bochni sprzedawało LPG po 3,33-3,36 zł/l. Użytkownicy cenapaliw.pl raportują, że w Poznaniu wczoraj autogaz kosztował nawet 3,24 zł/l. Rzekomo są i jeszcze tańsze stacje, ale stawki 2,99 zł/l brzmią tak nierealnie, że wymagałoby to weryfikacji. Czy najtańsze stacje zdecydują się na kolejne obniżki? Przekonamy się niebawem.

Czy paliwo będzie jeszcze tańsze?

Sytuacja na rynku naftowym jest obecnie bardzo dynamiczna. Wydaje się jednak, że początek tygodnia powinien przynieść stabilizację lub spadek cen ropy w okolicach 100 dolarów za baryłkę. Jednak surowiec jest bardzo wrażliwy na wszelkie doniesienia, sugerujące możliwość spowolnienia dostaw. Z tego względu nie jest jasne, jak długo niższe ceny paliw utrzymają się w Polsce. W przypadku podwyżek cen ropy, polski rynek potrafi reagować dość nerwowo. Nie mniej skokowych wzrostów nie trzeba się raczej obawiać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News