PILNE: Od 10 stycznia duże podwyżki dla kierowców w Polsce! Policzyliśmy, o ile więcej trzeba będzie płacić

PILNE: Od 10 stycznia duże podwyżki dla kierowców w Polsce! Policzyliśmy, o ile więcej trzeba będzie płacić

Od 10 stycznia duże podwyżki na autostradzie A2

Podaj dalej

Od czasu obniżenie akcyzy na paliwo, mogło się wydawać, że w portfelach Polaków zostanie więcej pieniędzy. Niestety niskie ceny za diesel, benzynę i LPG zrekompensują podwyżki innych opłat. Te wejdą w życie już 10 stycznia i dotkną sporej grupy kierowców.

Już od poniedziałku od godz. 6:00 rano trzeba przygotować się na kolejny wzrost kosztów przejazdów przez najczęściej uczęszczaną autostradę w Polsce. Mowa o Autostradzie Wielkopolskiej, czyli A2, która już była najdroższą w Polsce. Teraz po prostu będzie jeszcze droższa, choć ostatnie podwyżki były wprowadzone już 15 lutego 2021 r.

Ile teraz kosztuje przejazd autostradą A2?

Wzrost opłat nie dotyczy całej Autostrady Wielkopolskiej. Stara cena 18 zł (dla aut osobowych i motocykli) utrzyma się na 117-kilometrowym odcinku od Nowego Tomyśla do granicy w Świecku. Drożej będzie jednak na trzech płatnych odcinkach między Koninem a Nowym Tomyślem. Tam w najtańszej taryfie zapłacimy już nie 23, a 25 zł za każdy odcinek.

Autostrada A2 Nowy Tomyśl - Świecko
fot. Autostrada Wielkopolska

Jeszcze tylko przez weekend przejazd autostradą A2 z Konina do granicy z Niemcami będzie kosztował 87 złotych. Jednak od 10 stycznia kierowcy zapłacą już 93 zł. Trasa z Konina do Poznania zamknie się w równej kwocie 50 zł (zamiast 46 zł). Z kolei od Świecka do stolicy Wielkopolski wycieczka autostradą będzie kosztować 43 zł (zamiast 41 zł).

Skala podwyżek będzie odczuwalna dużo bardziej dla aut ciężarowych. Pojazdy kat. 2 (zaliczają się do niej osobówki z przyczepami) będą płacić 37 zł/odcinek. W ciężarowej kat 3. stawka to 57 zł, a kat. 4 (m.in. dla dużych tirów) 87 zł. Pojazd ponadnormatywne (kat. 5) zapłacą aż 250 zł, zatem cały płatny fragment będzie kosztował 790 zł.

Podwyżki na autostradzie A2
fot. stock.adobe.com – monticellllo

Dlaczego znowu podwyżki?

Przedstawiciele Autostrady Wielkopolskiej tłumaczą, że tak szybka decyzja o kolejnej podwyżce to efekt m.in. rosnącej inflacji (8,6 proc.). Na koszty utrzymania wpłynęła też droższa obsługa kredytów. Nie bez znaczenia jest też sama popularność autostrady A2. Jest to zdecydowanie najczęściej uczęszczana autostrada A2, w czym spory udział mają pojazdy ciężkie. W ciągu jednej doby na odcinku Konin – Nowy Tomyśl średnio przejeżdża ok. 30 tys. pojazdów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News