PILNE: Od 10 sierpnia o tyle tańsze jest paliwo na stacjach! Benzyna i diesel wreszcie dostosowane do niższych cen ropy [RAPORT]

PILNE: Od 10 sierpnia o tyle tańsze jest paliwo na stacjach! Benzyna i diesel wreszcie dostosowane do niższych cen ropy [RAPORT]

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Niższe ceny paliw to nie tylko świetna wiadomość dla kierowców. To doskonałe wieści także dla gospodarki, bowiem jest to pomocne, np. w zwalczaniu inflacji. 10 sierpnia miliony kierowców w końcu zatankuje tańszą benzynę oraz diesel, adekwatnie do niższych cen ropy.

Najwyższa pora na zmiany cen paliw

Spadające ceny surowca sprawiają, że taniej tankuje się nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Od 10 sierpnia nowy cennik wprowadził największy importer ropy na świecie, czyli Chiny. Jak zakomunikowała tam Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC), sytuacja na rynku naftowym kwalifikuje się do obniżenia stawek detalicznych na stacjach. Krajowe rafinerie mają obowiązek dopasowania cen do wytycznych państwowego regulatora.

Od 8 sierpnia takie ceny za diesel, benzynę, LPG
fot. freepik.com – jofreepik

W Chinach istnieje mechanizm, który reaguje w momencie zmiany cen ropy o więcej niż 50 juanów za tonę. Jeśli notowania pozostaną takie przez 10 dni roboczych, to ceny produktów z rafinacji ropy są korygowane. Tak też się stało i od dziś zatwierdzono obniżkę ceny benzyny o 130 juanów za tonę. Natomiast diesel potaniał o 125 juanów za tonę. To piąta obniżka cen benzyny i oleju napędowego w tym roku i czwarta z rzędu od 28 czerwca.

Ile kosztuje diesel i benzyna w Chinach?

Przed dzisiejszą obniżką ceny paliw w Chinach były wyraźnie niższe niż w Europie (nie licząc krajowego wsparcia na Węgrzech). W poniedziałek średnia cena benzyny wyniosła tam w przeliczeniu 6,17 zł/l (za GlobalPetrolPrices.com). Z kolei opłata za diesel wynosiła tam jedynie 5,53 zł/l. Zwłaszcza w przypadku oleju napędowego Polacy mogą pomarzyć o takich stawkach. Jednak już taka cena benzyny wydaje się osiągalna niebawem w Polsce z uwzględnieniem promocji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News