PILNE: Od 1 sierpnia nagły koniec rabatów na paliwo! Na tych stacjach ceny za diesel i benzynę poszły ostro w górę [RAPORT]

PILNE: Od 1 sierpnia nagły koniec rabatów na paliwo! Na tych stacjach ceny za diesel i benzynę poszły ostro w górę [RAPORT]

Od 1 sierpnia koniec rabatów na paliwo

Podaj dalej

W tym miesiącu mnóstwo kierowców może zapomnieć o atrakcyjnym rabacie na paliwo. Decyzją rządu zakazano jego stosowania wobec sporej grupy zmotoryzowanych. Ceny za diesel i benzynę poszły już ostro w górę, a to przełoży się m.in. na ceny w sklepach.

Najtańsze paliwo w Europie zanika

Kierowcy bardzo cenią sobie korzystania z rabatów na paliwo, ponieważ uwarunkowania rynkowe nie pozwalają oferować go w niskiej cenie. Od sierpnia brutalny skok cen za diesel i benzynę czeka wielu kierowców tankujących na terenie Węgier. Jeszcze w ubiegłym miesiącu wszyscy posiadacze aut z węgierskimi tablicami rejestracyjnymi mogli tankować najtaniej w Europie. Dzięki decyzji rządu Viktora Orbana, maksymalna cena za diesel i benzynę to 480 forintów za litr. Przy obecnym kursie to ok. 5,68 zł/l, a więc dużo taniej niż w Polsce.

Niedawno przedłużono rządowy rabat na paliwo do października, ale teraz Węgrzy musieli go wycofać dla niektórych kierowców. Jest to spowodowane obawami płynność dostaw. Od 1 sierpnia główna rafineria MOL przechodzi konserwację, a to drastycznie ogranicza zdolności produkcyjne koncernu. 20 lipca konserwację zakończono w rafinerii MOL na Słowacji, ale to nie pozwoli na zabezpieczenie wystarczających mocy. Z tego względu rząd zwolnił jedną czwartą strategicznych rezerw paliwowych, aby zabezpieczyć ciągłość dostaw.

benzyna diesel ceny paliw tankowanie
fot. freepik.com – irenemiller

Kto zatankuje tanio, a kto drogo?

Rabat pozostanie dostępny wyłącznie dla kierowców samochodów prywatnych, rolniczych oraz taksówkarzy. Poruszający się autami firmowymi i biorącymi paliwo na fakturę zapłacą normalną cenę. W przypadku benzyny, zamiast 5,68 zł/l zatankują tak jak obcokrajowcy, czyli ok. 8,43 zł/l. Z kolei diesel kosztuje tam teraz 9,15 zł/l. To z pewnością przełoży się na ceny w sklepach, bowiem koszty dostaw ciężarówkami na diesel będzie dużo droższy.

Dodatkowo rząd Węgier zwiększył koncernowi MOL podatek nadzwyczajny od zysków. Stawka wzrosła z 25 do 40 proc.

W Polsce rabaty bez zmian

Kierowcy w Polsce nie muszą obawiać się przedwczesnego zakończenia wakacyjnych rabatów na paliwo. Wiele sieci w naszym kraju postanowiło umożliwić swoim klientom tankowanie o średnio 30 gr na litrze taniej. Do jednych z najbardziej popularnych promocji należy ta wprowadzona przez Shell, ponieważ nie posiada m.in. żadnego limitu liczby transakcji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News