PILNE: Od 1 października sensacyjna zmiana dla polskich kierowców! Rząd wycofał się z potwornie wysokich opłat

PILNE: Od 1 października sensacyjna zmiana dla polskich kierowców! Rząd wycofał się z potwornie wysokich opłat

Od 1 października niższe opłaty dla kierowców

Podaj dalej

Znakomite wieści dla polskich kierowców przyniósł nowy projekt rozporządzenia w Rządowym Centrum Legislacji. Od 1 października miały obowiązywać dużo wyższe stawki za każdy kilometr przejechany płatną autostradą A2 lub A4. Jednak rząd zdecydował, że odcinki, na których od przyszłego miesiąca obowiązkowy będzie system e-TOLL, będą jeszcze tańsze!

Miało być drożej, a będzie taniej

Do 30 września 2021 r. zdecydowano się, aby obniżyć stawki za kilometr do 75 proc. dla tych, którzy zamienią system opłat viaTOLL na e-TOLL. Stary sposób rozliczania się będzie aktywny tylko do końca miesiąca. Wraz z początkiem kolejnego, każdy zobowiązany do korzystania z nowego systemu miał płacić wysokie stawki kilometrowe. Te dla pojazdów lekkich oraz ciężkich określają tabele na stronie e-TOLL (zakładka Płatności -> Stawki).

e-TOLL od 1 października
fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Jednak w ostatniej chwili okazało się, że od 1 października kierowcy zapłacą… jeszcze mniej niż teraz z obniżką. Rząd wycofał się z planu płacenia pełnej stawki z początkiem października, odkładając to na 1 stycznia 2022 r. Uznano, że ewentualna konieczność inwestycji w sprzęt geolokalizacyjny typu ZSL (zewnętrzny), OBU (pokładowy) lub urządzenie obsługujące aplikację e-TOLL powinno być zrekompensowane. Z tego względu w okresie od 1 października do 31 grudnia 2021 r. użytkownicy e-TOLL zapłacą tylko 70 proc. stawki.

Kto może, a kto musi mieć e-TOLL?

Aż 30-procentowa obniżka będzie zapewne pewną ulgą dla kierowców, którzy są zmuszeni do porzucenia viaTOLL dla e-TOLL. Krajowa Administracja Skarbowa zdradziła, że do tej pory w nowym systemie zarejestrowano ponad 300 tys. pojazdów. Obowiązkowo muszą z niego korzystać kierujący pojazdami lub zestawami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Przez to nawet jadąc osobówką z DMC do 3,5 t, ale z cięższą przyczepą, przekraczając limit, trzeba skorzystać z e-TOLL. Warto dobrze się z tym zapoznać, ponieważ jak już informowaliśmy – kary będą wysokie.

Bramki z e-TOLL
fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Kierowcy zwykłych samochodów także powinni rozważyć e-TOLL do rozliczania swoich przejazdów po autostradach A2 i A4. Chodzi oczywiście o płatne odcinki od Konina do Strykowa (A2) oraz od Wrocławia do Sośnicy (A4). Oprócz szybkiej procedury przejazdu przez bramki (dzięki automatycznej opłacie) dla użytkowników e-TOLL będą specjalnie wydzielone pasy. Na dużych Placach Poboru Opłat (PPO) będą to aż 2 dedykowane bramki, a na mniejszych Stacjach Poboru Opłat (SPO) po jednym pasie wjazdowym i wyjazdowym.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News