PILNE: Od 1 marca wszystkie autostrady bez opłat! Co trzeba zrobić, żeby jeździć za darmo po Polsce?

PILNE: Od 1 marca wszystkie autostrady bez opłat! Co trzeba zrobić, żeby jeździć za darmo po Polsce?

Od 1 marca wszystkie autostrady w Polsce bez opłat

Podaj dalej

Począwszy od 1 marca 2022 r. wszystkie polskie autostrady będzie można przejchać za darmo. Decyzja zarządców płatnych odcinków ma pomóc Ukraińcom uciekającym ze swojego kraju przed wojną. Z przywileju będą mogli skorzystać też Polacy, o ile dopełnią prostych procedur.

Przez przejście graniczne między Polską i Ukrainą całodobowo przeprawiają się uchodźcy, uciekający przed najazdem Rosji. Już od dziś każdy samochód z ukraińską tablicą rejestracyjną będzie wyłączony z systemu poboru opłat. Dotyczy to płatnych odcinków autostrady A1, A2 i A4, zarządzanych przez prywatne podmioty.

Niektóre polskie autostrady będą też darmowe dla aut z tablicami z naszego kraju. Ma to na celu wsparcie wszystkich tych, którzy pomagają w transporcie uchodźcom oraz tym jadącym z pomocą humanitarną do Ukrainy. Takie konwoje będzie trzeba jednak wcześniej zgłosić. W zależności od autostrady procedury będą się nieco różnić, dlatego warto się z nimi zapoznać.

Autostrada A1 i A4 za darmo od 18 czerwca
fot. GDDKiA

Na autostradzie A1 pobieramy bilecik

W przypadku płatnego odcinka autostrady A1, zwolnienie z opłat będzie dotyczyć wyłącznie pojazdów na ukraińskich tabliacach rejestracyjnych. Zwolnienie z opłat na 152-kilometrowym odcinku od Gdańska do Torunia obowiązuje od 1 marca 2022 r. do odwołania. Środki na pokrycie kosztów są jednak ograniczone, dlatego czas trwania akcji zależy od częstotliwości ruchu aut z Ukrainy.

„Zasady przejazdu będą następujące: wjeżdżając na Autostradę kierowca pobiera bilet, a zjeżdżając z Autostrady po przekazaniu biletu inkasentowi, który rozpozna ukraińskie tablice rejestracyjne (lub kierowca poinformuje o tym fakcie inkasenta), nastąpi podniesienie szlabanu i umożliwienie kontynuowania podróży” – czytamy na stronie AmberOne Autostrada A1.

Najdroższa autostrada w Europie za darmo

Przy wsparciu Ministerstwa Infrastruktury, na rezygnację z opłat zdecydowała się też Autostrada Wielkopolska S.A. Oznacza to, że auta osobowe z Ukrainy będą mogły przejechać za darmo autostradą A2 od Konina aż do granicy z Niemcami w Świecku. W celu potwierdzenia darmowego przejazdu konieczne jest zgłoszenie posiadania ukraińskich tablic kasjerowi w budce przy bramkach. Kierowcy ukraińskich pojazdów innych niż osobowe, mogą ustalić przejazd kontaktując się z zarządcą A2-ki.

Autostrada A2 Nowy Tomyśl - Świecko
fot. Autostrada Wielkopolska

„Dla przewozu uchodźców spod ukraińskiej granicy samochodami zarejestrowanymi w Polsce także przewidziano ułatwienia”informuje Autostrada Wielkopolska. „Takie przejazdy powinny jednak zostać wcześniej zgłoszone i uzgodnione z Autostradą Wielkopolską. Podobnie konwoje z pomocą humanitarną jadące na Ukrainę będą mogły występować o zwolnienie z opłat na całym koncesyjnym odcinku A2, czyli między Świeckiem a Koninem”.

Z Krakowa do Katowic bezpłatnie do końca marca

Zwolnienie z opłat będzie też obowiązywać przez miesiąc (od 1 do 31 marca 2022 r.) na autostradzie A4. Chodzi o 60-kilometrowy odcinek Kraków – Katowice, obsługiwany przez Stalexport Autostrady S.A. Zarządca szybko otrzymał zgodę Ministerstwa Infrastruktury na zwolnienie z poboru opłat dla aut z ukraińskimi „blachami”. Dotyczy to zarówno pojazdów osobowych, jak i ciężarowych oraz każdej innej kategorii.

Podobnie jak na A2-ce, z opłat zwolniono też niektórych Polaków. W warunkach odstąpienia od poboru opłat czytamy, że jest to opcja dla „pojazdów lub grup pojazdów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 24 kwietnia 2003 r., jako niosących pomoc dla obywateli Ukrainy”. Z kolei na obsługiwanym przez GDDKiA podkarpackim fragmencie A4 utworzono korytarz humanitarny.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News