PILNE: Od 1 marca duże zmiany dla kierowców! Tablice rejestracyjne będą wyglądać zupełnie inaczej. Polacy nie mają dużo czasu

PILNE: Od 1 marca duże zmiany dla kierowców! Tablice rejestracyjne będą wyglądać zupełnie inaczej. Polacy nie mają dużo czasu

Od 1 marca nowe tablice rejestracyjne

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce mogą niedługo wymieniać tablice rejestracyjne swoich samochodów. Od 1 marca zacznie się prawdziwa rewolucja, na którą będzie wyjątkowo mało czasu. Nowe przepisy przychodzą dość niespodziewanie i mogą okazać się problematyczne.

Wezwanie do zmiany

Polska, ale i inne kraje Europy jak Francja Niemcy, Austria, Włochy, Estonia, Holandia, Norwegia, Hiszpanis i Wielką Brytania zostały wewzwane do wprowadzenia nowego wzoru tablic. Apel wystosowała Szwajcaria, która od 1 marca wprowadza zupełnie nowe, czerwone tablice.

Nowe, czerwone tablice rejestracyjne

Ich wygląd może zaskakiwać, bowiem będą miały czerwone tło. Co ciekawe, będą montowane jedynie z tyłu na bagażniku rowerowym, a konkretnie stojaku za bryłą auta. Czerwone tablice rejestracyjne będą mogły legalnie zasłaniać oryginalną blachę, którą wręcz można zdemontować.

Po co te nowe tablice?

W założeniu Szwajcarów ma to zaoszczędzić czas, ponieważ zazwyczaj kierowca planujący wyprawę z rowerami musiał mieć śrubokręt. Konieczne było odkręcenie tylnej tablicy i zamocowanie jej na stojaku. Dodatkowa blacha, w innym kolorze ma zlikwidować ten problem. Zwłaszcza, że odkręcenie tablicy od auta nie wszędzie jest legalne.

Nowe tablice mają ułatwić międzynarodowe podróże
fot. stock.adobe.com – fotofabrika

Szwajcaria próbuje wciągnąć w swój pomysł państwa Europy, aby ułatwić międzynarodowe podróże z rowerami. Problem w tym, że wdrożenie tego zwłaszcza w Unii Europejskiej może zająć dużo czasu, o ile w ogóle uzna się to za konieczne. Wyrobienie się z tematem przed wakacyjnym sezonem rowerowym wydaje się nierealne.

Na razie Szwajcaria od 1 marca 2022 r. będzie przyjmować zamówienia na nowe tablice. Co ciekawe, kierowcy nie będą odbierać ich w urzędzie. Blachy będą wysyłane pocztą, a czas realizacji określono na niecały miesiąc.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News