PILNE: Od 1 lutego duże zmiany dla kierowców w Polsce. Prezydent podpisał nowelizację przepisów. Wraca stare!

PILNE: Od 1 lutego duże zmiany dla kierowców w Polsce. Prezydent podpisał nowelizację przepisów. Wraca stare!

kierowcow oszczednosc samochod

Podaj dalej

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ważną nowelizację przepisów. Zmiany, które wejdą w życie 1 lutego 2022 r. uderzą m.in. w kierowców. Zmotoryzowani będą musieli zupełnie inaczej zaplanować niedziele.

Chwilowy powrót do przeszłości

Siódmy dzień tygodnia dla kierowców w Polsce często wiązał się z wyszukiwaniem informacji – „czy dziś jest niedziela handlowa?”. Obecnie jest to trochę zbędne, ponieważ większość sieci supermarketów wykorzystała lukę w przepisach. Metodą na placówkę pocztową w każdą niedzielę otwierają się niemal wszystkie znane sieci.

Czy dziś jest niedziela handlowa (28 lutego 2021 r.)?
fot. freepik.com

Kierowcy mają swobodę wyboru i na niedzielne zakupy mogą jechać do Biedronki, Aldi, Lidla, Auchan i wielu innych marketów. Polacy w przeważającej większości cieszą się z tego, bowiem niedziela to często jedyny dzień, kiedy na spokojnie mogą zrobić duże zakupy. Zazwyczaj niezbędni są do tego właśnie kierowcy, aby mogli przetransportować zapasy samochodem.

Co się zmieni?

Nadchodzi jednak koniec swobodnego wykorzystywania luki prawnej. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów, która uniemożliwi kierowcom wyprawę po duże niedzielne zakupy. Market oferujący usługi pocztowe (np. odbiory i nadania paczek kurierskich) po nowelizacji będzie mógł się otworzyć w niedzielę, ale pod jednym warunkiem. Działalność pocztowa musi stanowić co najmniej 40 proc. przychodów.

Czy jutro jest niedziela handlowa? Marzec będzie wyjątkowy
fot. freepik.com

W przypadku wielkich sieci jest to oczywiście nierealne. Z tego względu nikt już nie ma żadnych zahamowań etycznych, co do zakazu handlu w niedzielę. Otwierają się wszyscy jak leci, aby nachapać się chociaż kilka miesięcy. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lutego 2022 r., więc ostatnią niedzielą w aktualnym stanie prawnym będzie ta 30 stycznia 2022 r. Po tym terminie wraca stare. Kierowcy znów będą musieli sprawdzić kalendarz niedziel handlowych.

Żabki też się zamkną?

Na zaostrzeniu zakazu handlu nie stracą wszyscy. Praktycznie nie odczuje tego sieć sklepów Żabka i innych franczyzobiorców. Takie małe sklepy są osobnymi podmiotami, więc do legalnego otwarcia się wystarczy, że właściciel stanie za ladą. Franczyzobiorcy działają w ten sposób już od dawna, dlatego po 1 lutego kierowcy w ciemno mogą na niedzielne zakupy udać się do Żabki. Oczywiście małe, bowiem ta sieć nie dysponuje takim asortymentem jak supermarkety.

Żappka Store - Poznań Dworzec PKP
fot. Żabka

Zakaz handlu w niedzielę jest ukłonem w kierunku zatrudnionych w tym sektorze, którzy uchodzą za grupę mocno przemęczonych pracowników. Jednak Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przestrzega, że taka polityka może negatywnie odbić się dla tych pracowników. Właściciele sieci mają coraz łatwiejsze możliwości automatyzacji sprzedaży. Już teraz funkcjonują sklepy / magazyny, np. Żappka Store, które nie wymagają stacjonarnego pracownika. Takich punktów nie obejmuje zatem żaden zakaz handlu w niedzielę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News