PILNE: Od 1 lutego 8 proc. VAT na diesel, benzynę i LPG! Eksperci skomentowali zapowiedź premiera Morawieckiego

PILNE: Od 1 lutego 8 proc. VAT na diesel, benzynę i LPG! Eksperci skomentowali zapowiedź premiera Morawieckiego

Od 1 lutego 8 proc. VAT na diesel, benzynę i LPG

Podaj dalej

Dziś rano cały kraj obiegła zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie nowej tarczy antyinflacyjnej 2.0. Jednym z jej założeń jest obniżka podatku VAT na diesel, benzynę i LPG z 23 do 8 proc. Są już pierwsze komentarze ekspertów w tej sprawie. Warto pamiętać, że wydatki na paliwo można zmniejszyć także z tym, co znajdziesz TUTAJ.

O ile tańszy będzie diesel, benzyna i LPG?

Celem rządu jest obniżenie cen benzyny i diesla do poziomu ok. 5 zł za litr. „Przy obecnym poziomie cen hurtowych ceny detaliczne benzyny i oleju napędowego mogłyby spaść o około 70 groszy na litrze” – przewidują Urszula Cieśla i Rafał Zywert, eksperci BM Reflex. „Decyzje zapadną w przyszłym tygodniu” – dodają analitycy, zaznaczając, że termin 1 lutego to wciąż tylko zapowiedź. Żadna uchwały w tej sprawie jeszcze nie podpisano.

Z kolei krążące w sieci infografiki Polskiego Ładu informują także o tym, o ile spadną ceny LPG po zmniejszeniu VAT-u. Wyliczono, że może to być 40 groszy na litrze. To sprawi, że w całym kraju autogaz powinno się sprzedawać za mniej niż 3 zł/l. Na wszystko musi się jeszcze zgodzić Komisja Europejska, ale premier Morawiecki dał do zrozumienia, że decyzja o obniżce VAT-u jest przesądzona.

Obniżki mogą być jednak mniejsze

Eksperci BM Reflex przestrzegają jednak, że ceny paliw mogą nie być tak niskie, jak zapowiada rząd. Na światowych rynkach obserwujemy podwyżki ceny ropy brent powyżej 80 dol. za baryłkę. „Jeśli notowane w pierwszym tygodniu stycznia podwyżki cen hurtowych będa kontynuowane, to za kilka – kilkanaście dni ceny paliw na stacjach mogą zacząć rosnąć” – uważają Urszula Cieślak i Rafał Zywert.

Nagł zwrot ws. cen paliw
fot. stock.adobe.com – Dragana Gordic

W najbliższych dniach spodziewana jest jednak stabilizacja cen paliw w Polsce. Te powinny utrzymać się na podobnym poziomu jak w tym tygodniu. Benzyna 95 kosztuje średnio 5,73 zł/l, a diesel 5,75 zł/l. Średnia cena LPG spadła do poziomu 3,16 zł/l.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News