PILNE: Od 1 lipca nowe obostrzenia z powodu wariantu Delta! Już nie pojedziesz samochodem do Chorwacji ot tak

PILNE: Od 1 lipca nowe obostrzenia z powodu wariantu Delta! Już nie pojedziesz samochodem do Chorwacji ot tak

Nowe obostrzenia dla jadących do Chorwacji

Podaj dalej

Wybierasz się samochodem do Chorwacji? Taki plan ma w te wakacje duża liczba Polaków. Jednak w ostatniej chwili okazało się, że może to nie być takie proste. Chorwacki rząd wprowadził od dziś nowe obostrzenia, które komplikują formalności związane z przekraczaniem granicy.

Jakie zmiany w wyjazdach do Chorwacji?

Wczoraj, 30 czerwca 2021 r. Chorwacja w trybie last minute (w końcu wakacje) ogłosiła, że od 1 lipca 2021 r. będą obowiązywały nowe obostrzenia. Ta nagła zmiana to efekt obaw przed rozprzestrzenianiem się groźnego wariantu koronawirusa – delta. Politycy w Europie są przerażeni, bowiem tą odmianą mogą zarazić się nawet w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19.

Granica Chorwacji tylko ze szczepieniem lub testem

Pierwotnie Chorwacja planowała w te wakacje zapewnić swobodę na granicach dla obywateli państw tzw. zielonej strefy. Należy do niej również Polska, ale ten plan od północy jest już nieaktualny. Teraz, żeby dojechać do Chorwacji trzeba być zaszczepionym lub przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19. W przeciwnym razie przyjezdnym grozi 10-dniowa kwarantanna, czyli długość typowego pobytu wakacyjnego w tym kraju.

Jak szybko przekroczyć granicę Chorwacji?

Jeżeli przyjęliśmy obie dawki szczepionki warto pobrać aplikację mObywatel, gdzie dostępny jest tzw. paszport covidowy. Jeżeli przyjęliśmy tylko jedną dawkę to także zostaniemy wpuszczeni, o ile to udokumentujemy. W przypadku szczepionek Pfizera, Moderny i Sputnik V od daty pierwszej dawki musi minąć od 22 do 42 dni. Jeżeli szczepiliśmy się Astra Zenecą ten okres wynosi od 22 do 84 dni. Udokumentować trzeba także fakt bycia ozdrowieńcem. Jeżeli nie przyjmowaliśmy szczepionki to konieczny jest test PCR, ale nies starszy niż 72 godz. w chwili przekraczania granicy. Szybkie testy antygenowe mają czas ważności do 48 godz.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News