PILNE: Od 1 kwietnia rząd obniża akcyzę na LPG! Kierowcy znowu będą tankować autogaz za śmieszne pieniądze

PILNE: Od 1 kwietnia rząd obniża akcyzę na LPG! Kierowcy znowu będą tankować autogaz za śmieszne pieniądze

LPG autogaz

Podaj dalej

Przed wybuchem wojny na Ukrainie, kierowcy tankujący LPG cieszyli się względnie niskimi cenami paliwa. Nieustająca inwazja Rosji zmusiła jednak do sankcji, które negatywnie odbijają się na kosztach autogazu. W obliczu bolesnych podwyżek kierowcy mogli liczyć tylko na pomoc rządu.

Ceny oszalały!

Tak też uczynił rząd Holandii, który od 1 kwietnia obniża akcyzę na paliwa silnikowe. Początkowo wydawało się, że będzie to dotyczyć tylko najpopularniejszych paliw, czyli benzyny bezołowiowej i oleju napędowego. Pb95 kosztuje tam średnio 9,87 zł za litr, a diesel aż 9,91 zł za litr. Kierowcy nie mogą się już doczekać aż jutro będą mogli zapłacić nieco mniej na stacji.

LPG autogaz ceny
fot. freepik.com

Jednak holenderski Sekretarz Stanu ds. Podatkowych i Administracji Podatkowej, Marnix van Rij doprecyzował decyzję rządu. Okazuje się, że obniżka akcyzy obejmie także LPG, które średnio kosztuje tam już 5,20 zł za litr. To jedna z najwyższych stawek w Europie i na świecie. Drożej jest tylko w Szwecji, gdzie autogaz dobił do poziomu 5,89 zł za litr!

Ile uda się zaoszczędzić?

Rząd zdecydował, że obniżka akcyzy na LPG (oraz LNG) wyniesie 4,1 eurocenta na litrze. Z wyliczeń portalu nu.nl, w przypadku zatankowania LPG do pełna, powinno się to przełożyć na rachunek mniejszy o 2,22 euro (ok. 9,31 zł). Największą skalę obniżki odczują tam tankujący benzynę, bo za pełny bak kierowcy zapłacą mniej o ok. 9,42 euro (39,52 zł). Oszczędność dla lejących diesel wyniesie mniej więcej 6,04 euro (25,34 zł) za bak.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News