PILNE: Od 1 czerwca stacje paliw w Polsce muszą obniżyć ceny za diesel, benzynę i LPG! Kierowcy zatankują taniej także w wakacje

PILNE: Od 1 czerwca stacje paliw w Polsce muszą obniżyć ceny za diesel, benzynę i LPG! Kierowcy zatankują taniej także w wakacje

Od 1 czerwca stacje muszą obniżyć ceny paliw

Podaj dalej

U progu nowego miesiąca mamy znakomite informacje dla kierowców. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która obniży ceny paliw w Polsce. Zgodnie z przyjętymi przepisami, tańszy diesel, benzyna i LPG muszą pojawić się na stacjach od 1 czerwca 2022 r. Obniżka będzie obowiązywać także w wakacje.

Podpis prezydenta na last minute

Choć rządowa pomoc była oczekiwana, to jeszcze w piątek rano kierowcy nie mogli być pewni, że ją dostaną. Jednak w końcu 27 maja 2022 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację Ustawy o VAT. To kluczowy dokument, który wyraźnie wpływa na to, że diesel, benzyna i LPG w Polsce są oferowane w wyjątkowo niskich cenach.

Gdyby do tego nie doszło, to od 1 czerwca stacje paliw w Polsce musiałyby oferować paliwo po wyższych stawkach. Przestałyby bowiem obowiązywać zapisy pierwszej tarczy antyinflacyjnej, która miała działać do 31 maja. Jednak w tej sytuacji od 1 czerwca stacje ponownie muszą obniżyć ceny paliw za sprawą utrzymania obniżonej akcyzy i zwolnienia z podatku od sprzedaży detalicznej.

Znakomite wieści dla tankujących diesel i benzynę
fot. freepik.com – rcphotostock

Do kiedy tańsze ceny paliw?

Tańszy diesel, benzyna i LPG (z racji niższych obciążeń podatkowych) utrzymają się do 31 lipca. Oznacza to, że Polacy także w wakacje zapłacą za paliwo mniej niż wynikałoby to z przywrócenia pełnych podatków. Niestety nie oznacza to wcale, że kierowcy zapłacą na stacjach mniej niż dziś. Eksperci przewidują, że na wakacje przypadnie szczyt podwyżek cen paliw w związku ze zwiększonym popytem. Średnia cena benzyny i diesla ma wynieść nawet 7,70 zł/l (pisaliśmy o tym tutaj).

Może być jednak taniej, ale może być i drożej. Sytuacja na rynku paliwowym jest tak dynamiczna i zależna od wielu zewnętrznych czynników, że niemożliwością jest dokładne przewidzenie detalicznych cen paliw. Nie mniej podwyżki to niestety najbardziej realny scenariusz w najbliższym czasie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News