PILNE: Od 1 czerwca rząd obniży ceny paliw w Polsce! Tańsze będzie wszystko - diesel, benzyna, LPG, a nawet coś jeszcze

PILNE: Od 1 czerwca rząd obniży ceny paliw w Polsce! Tańsze będzie wszystko - diesel, benzyna, LPG, a nawet coś jeszcze

Od 1 czerwca rząd obniży ceny paliw w Polsce

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce mogą mieć powody do zadowolenia, bo od 1 czerwca ceny paliw w Polsce będą niższe. To efekt poprawek, jakie wniesiono do noweli ustawy o VAT. Taniej zatankujemy każde paliwo – diesel, benzynę, LPG, a nawet prąd.

Ceny paliw niższe od 1 czerwca

Wczoraj odbyło się drugie czytanie projektu wspomnianej noweli ustawy o VAT. Pojawiła się w nim poprawka, jaką wprowadzono we wtorek w komisji finansów publicznych. Zgodnie z jej założeniami pierwsza tarcza antyinflacyjna wydłuży swoje działanie o 2 miesiące. To oznacza, że jej zapisy nie przestaną obowiązywać po 31 maja, a dopiero po 31 lipca.

Gdyby ta poprawka nie znalazła się w projekcie, to od 1 czerwca kierowcy w Polsce musieliby płacić więcej za paliwo. Diesel, benzyna, LPG oraz energia elektryczna zostałyby objęte pełną akcyzą oraz podatkiem od sprzedaży detalicznej. Oczywiście ustawę trzeba jeszcze przegłosować, ale rząd nie powinien mieć z tym problemu przed końcem miesiąca.

Od 25 kwietnia zmiana cen paliw - diesel, benzyna LPG
fot. freepik.com – vadish

Ile to nas będzie kosztować?

Jak wyliczył Business Insider Polska, obniżka akcyzy na paliwa i energię będzie kosztować budżet państwa 541,2 mln zł. Do rachunku należy doliczyć jeszcze ok. 55 mln zł, bowiem tyle ma kosztować wyłączenie paliw z podatku od sprzedaży detalicznej. Te zabiegi będą kosztować podatników łącznie prawie 600 mln zł. Wiceminister finansów Artur Soboń zauważa jednak, że dzięki równoczesnemu działaniu dwóch tarcz, inflacja jest niższa o 2 pkt proc.

Po przyjęciu noweli, obie tarcze będą obowiązywać do końca lipca. Zanim projekt będzie głosowany, ponownie musi go rozpatrzyć komisja finansów publicznych. Niewykluczone, że to nie ostatnie przedłużenie działania tarcz, ponieważ sytuacja na rynku może tego wymagać. Rząd na bieżąco będzie obserwował, czy konieczne jest przedłużanie działania którejś z nich.

Źródło: Business Insider Polska

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News