PILNE: Od 1 czerwca na stacjach paliw w Polsce zapanuje totalne zdzierstwo! Tyle będzie kosztować diesel, benzyna i LPG [RAPORT]

PILNE: Od 1 czerwca na stacjach paliw w Polsce zapanuje totalne zdzierstwo! Tyle będzie kosztować diesel, benzyna i LPG [RAPORT]

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Eksperci od rynku paliw nie pozostawiają złudzeń. Czerwiec przywita kierowców w Polsce kolejnymi podwyżkami cen paliw. Diesel, benzyna i LPG mogą osiągną poziom cenowy, który wielu zmotoryzowanych określi mianem zdzierstwa.

„Ceny benzyny rosną już kolejny tydzień z rzędu, ale aktualne poziomy cen nie są jeszcze najwyższymi, jakie będziemy w kolejnych tygodniach notować na krajowym rynku paliw” – ostrzegają Urszula Cieślak i Rafał Zywert z Biura Maklerskiego Reflex. „Przełom maja i czerwca może przynieść kolejne rekordy, a wszystko za sprawą rosnących cen benzyny na rynkach światowych z powodu niskiego poziomu zapasów i rosnącego popytu” – tłumaczą.

Jak zmienią się ceny paliw w Polsce?

Dane BM Reflex wskazują, że obecnie najdroższym paliwem w Polsce jest benzyna 98-oktanowa. Tę odmianę na stacjach sprzedaje się średnio po 7,80 zł/l, a popularniejszą Pb95 po 7,36 zł/l (+3 gr). Diesel potaniał do średniego poziomu 7,08 zł/l (-19 gr), co oznaczało, że olej napędowy spotykano w cenie nawet 6,95 zł/l. Mimo wcześniejszych spekulacji o skoku cen LPG do ponad 4 zł/l, autogaz potaniał o kolejne 3 gr i kosztuje średnio 3,61 zł/l.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik.com shangarey

„Po dość spokojnym tygodniu, najbliższe dni mogą ponownie przynieść zwyżki cen” – prognozują Cieślak i Zywert. Benzyna ma ostro podrożeć o 20-25 gr (7,56-7,61 zł/l), a diesel o 10-15 gr (7,18-7,23 zł/l). Niestety to nie koniec wzrostów cen, a to oznacza drogie wyjazdy na urlop. „Na krótko przed sezonem wakacyjnym prognozy nie są optymistyczne” – nie ukrywają analitycy BM Reflex. „Dzisiaj za benzynę 95-oktanową płacimy 2,10 zł/l więcej niż przed rokiem. Olej napędowy jest droższy o 1,88 zł/l, a autogaz o 1,23 zł/l” – wyliczają.

Na rynkach światowych nie jest dobrze

„Ceny ropy naftowej Brent kończą tydzień ponad 5-dolarowym wzrostem” – zauważają eksperci. „W piątek rano notowania lipcowej serii kontraktów na ropę naftową Brent utrzymują się w rejonie 117 dolarów za baryłkę. Oleje i benzyny na rynku ARA tanieją około 10 USD/t” – informują.

Niestesty ceny surowca wkrótce mogą pójść do góry, jeśli Unia Europejska uchwali nowe sankcje wobec Rosji. „Zdaniem przedstawicieli Niemiec embargo na rosyjską ropę naftową blokują w tej chwili Węgry i Słowacja” – wskazują Urszula Cieślak i Rafał Zywert. „Zdaniem wicekanclerza Niemiec osiągnięcie porozumienia, mimo wszystko, nadal jest możliwe. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że Europa będzie musiała poszukać innych rozwiązań” – dodają.

Ceny ropy w dół
fot. stock.adobe.com – qiujusong

Już 2 czerwca wydobywcy z OPEC+ zapewne zatwierdzą kolejne, niewielkie zwiększenie limitów wydobycia o 0,43 mln baryłek dziennie. Cóż jednak z tego. „Nie ma to w tej chwili większego znaczenia dla rynku fizycznego, gdyż rzeczywisty poziom produkcji jest około 2,4-2,6 mln bbl/d poniżej ustalonych limitów” – przypominają analitycy. „Nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie sytuacja ta uległa zmianie” – uważają.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News