PILNE: Obowiązek zmiany opon z letnich na zimowe w Polsce przesądzony! Ten prosty trik pozwoli go legalnie uniknąć

PILNE: Obowiązek zmiany opon z letnich na zimowe w Polsce przesądzony! Ten prosty trik pozwoli go legalnie uniknąć

Obowiązek zmiany opon z letnich na zimowe w Polsce przesądzony

Podaj dalej

To już nie jest kwestia „czy”, ale „kiedy”. Mowa o obowiązku zmiany opon z letnich na zimowe w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że jego wprowadzenie jest w naszym kraju przesądzone. Sceptycy takiego przymusu będą mogli wymigać się od obowiązku stosując prosty trik, do którego konieczne będzie wejście TUTAJ.

Wstydliwy obraz Polski na mapie Europy

Fatalne statystyki wypadków na polskich drogach są wstydem na całą Europę. Niestety nie jest to dzieło przypadku. Lata zaniedbań i brak zdecydowanych rozwiązań wpływających na bezpieczeństwo pogrążają nasz kraj w śmiertelnych statystykach.

Jest jednak światełko w tunelu, bowiem już w przyszłym roku drastycznie zdrożeją mandaty, co powinno odstraszyć od brawury. Kolejnym krokiem będzie prawdopodobnie obowiązek zmiany opon z letnich na zimowe. Przemawia za tym tyle czynników, że niemożliwością wydaje się zignorowanie każdego z nich.

Obowiązkowe opony zimowe w Europie - MAPA

Jeżeli popatrzymy na mapę Europy to można zauważyć, że wszystkie kraje sąsiadujące z Polską wymagają opon zimowych. Przepisy różnią się od siebie, ale w żadnym z tych krajów nie ma tak patologicznej sytuacji jak w Polsce. Na grafice nie oznaczono Rosji, ale tam taki obowiązek jak najbardziej istnieje.

Jakie jest nasze podejście do opon zimowych?

Problem w tym, że Polacy uważają, że nie potrzebują zimówek skoro nie ma śniegu. W praktyce jednak do wielu wypadków zimą dochodzi na suchych drogach. Niestety letnie opony mają zbyt twardą mieszankę, aby skutecznie hamować jak w ciepłe miesiące. Czasem jednak opady przychodzą niespodziewanie, a nasi mistrzowie kierownicy są wielce zdziwieni!

Opona Michelin Pilot Alpin 5

Być może kierowcy w Polsce nieco się do nich przekonają tej zimy, bowiem śnieżna aura nawiedziła nasz kraj w tym roku wyjątkowo wcześnie. Choć mamy teraz moment krótkiej odwilży, to po weekendzie zima powróci. To zresztą spodziewany scenariusz w kolejnych latach, bowiem z racji globalnego ocieplenia, pory roku w Polsce może charakteryzować skrajność. Lata będą upalne, a zimy bardzo mroźne.

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego od lat apeluje do rządzących o wprowadzenie obowiązku zmiany opon z letnich na zimowe. Piętrzące się argumenty prawdopodobnie w końcu skruszą opór decydentów. Nie można bowiem być w nieskończoność enklawą ignoranctwa w kraju narażonym na coraz ostrzejsze zimy.

Jak ominąć nakaz zmiany opon?

Po ewentualnym wprowadzeniu obowiązku kierowcy wcale nie muszą być skazani na sezonową zmianę opon. Wystarczy jeden prosty trik, a konkretnie zakup TUTAJ innowacyjnych opon całorocznych. Takie ogumienie posiada homologację jak dla opon zimowych i można na nich jeździć latami. Zgodnie z przepisami opony całoroczne to opony zimowe.

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

Ostatnio kierowcy w Polsce coraz częściej wybierają model Michelin Crossclimate 2. Oprócz zaskakującej wydajności w hamowaniu i przyczepności, mają zoptymalizowany opór toczenia. W efekcie samochód spala mniej paliwa. Warto wiedzieć, że jest też odmiana dopasowana do obciążeń SUV-ów lub aut dostawczych (sprawdź TUTAJ).

Zimówka to zimówka

Chcąc jednak zadbać o maksymalne bezpieczeństwo trzeba pamiętać, że nawet tak niesamowite opony jak Michelin Crossclimate 2, nie będą aż tak wydajne jak najlepsze opony zimowe. Dedykowane produkty jak Michelin Alpin 6 to absolutny hit sprzedaży. Zwłaszcza, że dzięki technologii Evergrip, opona starcza na długie lata. Jej właściwości utrzymują się na podobnym poziomie nawet, gdy bieżnik zetrze się do 1,6 mm!

Opona zimowa Michelin Pilot Alpin 5

Jedną z ciekawych opcji jest też model Michelin Pilot Alpin 5. Ten model jest zakładany na pierwszy montaż w autach klasy premium jak Audi, BMW, Mercedes AMG czy Porsche. Tak renomowani producenci postawili właśnie na te opony, bowiem ich mocne samochody wymagają produktów o zaawansowanych parametrach. Więcej o technologiach tych oraz innych opon przeczytasz TUTAJ.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News