PILNE: Obowiązek zmiany opon z letnich na zimowe w Polsce już w październiku! Kierowcy mogą się wymigać tylko w jeden sposób

PILNE: Obowiązek zmiany opon z letnich na zimowe w Polsce już w październiku! Kierowcy mogą się wymigać tylko w jeden sposób

Obowiązek zmiany opon już w październiku

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce często przypominają sobie o zmianie opon z letnich na zimowe, gdy na drogach pojawi się lód albo śnieg. Na szczęście sporo Polaków samemu narzuca sobie taki zdroworozsądkowy obowiązek, gdy temperatura jest po prostu niska. Obecnie istnieje inny sposób na to, aby jeździć bezpiecznie w chłodne dni, który dokładnie opisano TUTAJ.

Oczywiście, w Polsce nie ma prawnego obowiązku zmiany opon z letnich na zimowe. Jednak dla wielu Polaków istnieje taki moralny obowiązek, ponieważ nie chcemy dłużej mieć fatalnych statystyk na naszych drogach. Niestety obecnie Polska jest jednym z państw z największą śmiertelnością w wypadkach drogowych w przeliczeniu na milion mieszkańców (65 ofiar/mln). Gorzej jest w zasadzie tylko w Rumunii (85 ofiar/mln).

Opona Michelin Pilot Alpin 5

Dlaczego opony zimowe już teraz?

Każdy poważny kierowca wie, że opony zimowe są ważne nie tylko na śniegu czy lodzie. Są kluczowe dla bezpieczeństwa nawet na suchym asfalcie, jeśli tylko temperatura spada poniżej 7 stopni. Obserwując prognozy pogody trzeba jasno stwierdzić, że moralny obowiązek zmiany opon z letnich na zimowe mamy już w październiku. Wieczorem, w nocy, a potem w godzinach rannych, gdzieniegdzie w okolicach południa jest już bardzo zimno – na tyle, aby pomyśleć o zimówkach.

Jest to bardzo ważne zwłaszcza w godzinach rannych, gdy miliony Polaków poruszają się, np. w drodze do pracy. Nawet, jeśli jest sucho, to dobra opona zimowa skróci drogę hamowania. To może mieć fundamentalne znaczenie dla ewentualnego wypadku drogowego. Warto pamiętać, że przykładowo w przypadku topowego producenta opon Michelin, ogumienie na zimę jest tak zoptymalizowane, że nie ma obaw o nadmierne zużycie, gdy przez kilka godzin temperatura wzrośnie powyżej 7 stopni.

Opona zimowa Michelin Pilot Alpin 5

Jaka zimówka się opłaca?

Co więcej, w oponie Michelin Alpin 6 zastosowano przełomową technologię Winter EverGrip. Dzięki niej opona działa prawidłowo nawet, gdy bieżnik zetrze się do 1,6 milimetra! Dzieje się tak dlatego, że w głębszych warstwach opony nacięcie i lamele zaprojektowano tak, aby dynamicznie dopasowywały się do głębokości bieżnika. Dzięki temu parametry hamowania i przyczepności utrzymują się przez wiele lat! To duża oszczędność pieniędzy przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa, bo Michelin Alpin 6 zawsze jest w czołówce niezależnych testów. Wszystkich producentów bije na głowę trwałością.

Bardziej wymagający kierowcy mogą zainteresować się z kolei oponą Michelin Pilot Alpin 5. O jej jakości mówi fakt, że ten model trafia na pierwszy montaż do aut klasy premium jak Audi, BMW M czy Porsche (jest też dedykowana odmiana dla cięższych SUV-ów). To ogumienie charakteryzuje się wyjątkową przyczepnością i precyzją prowadzenia, co w przypadku drogich aut jest kluczowe. Konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo, gdy jest sucho, mokro lub śnieżnie. Na uwagę zasługuje wybitna odporność na aquaplaning. Bardzo ciekawym aspektem jest zoptymalizowany opór toczenia, dzięki czemu opona nie zwiększa, a wręcz obniża zużycie paliwa. Oczywiście jest też najbardziej trwałym produktem na rynku.

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

A jeśli bardzo nie chcemy zmieniać opon

Obecnie jest też opcja dla tych, którzy z różnych względów nie garną się do zmiany opon. Tego moralnego obowiązku można zaniechać, jeśli postawi się na innowacyjne opony całoroczne. Zwycięzcą wszelkich niezależnych rankingów jest zawsze opona Michelin Crossclimate 2 (od tego roku nowa, jeszcze bardziej ulepszona wersja). Poziom bezpieczeństwa zarówno latem, jak i zimą jest niezwykle imponujący. Droga hamowania, trakcja na śniegu, ale i na suchej nawierzchni okazała się najlepsza w rankingach TÜV. Szczegóły tych testów opisano dokładnie TUTAJ. W kontekście Michelin Crossclimate 2 także zapewniono wieloletnią trwałość oraz niższe zużycie paliwa.

Opony całoroczne zyskują na popularności w dużych miastach, gdzie zimowe warunki są raczej rzadkością. Oczywiście w najchłodniejszą porę roku opona zimowa zawsze będzie bardziej wydajna, ale w jej przypadku dochodzi obowiązek zmiany ogumienia. Niezależnie od tego, co wybierzecie – niezwykle opłaca się dokonać teraz ich zakupu TUTAJ. Nabywcy opon zimowych lub całorocznych Michelin otrzymują bowiem kartę przedpłaconą na paliwo. Można nią zapłacić za benzynę, diesel lub LPG na dowolnej stacji paliw. W przypadku zakupu 18-calowych lub większych opon na karcie pojawi się 120 zł kredytu. W przypadku 16-tek lub 17-tek o połowę mniej. Wszystkie szczegóły promocji opisano dokładnie TUTAJ.

Michelin Oponeo - akcja specjalna

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News