PILNE: Obowiązek szczepień dla kierowców tirów! Tysiące ciężarówek zmierza w proteście pod parlament

PILNE: Obowiązek szczepień dla kierowców tirów! Tysiące ciężarówek zmierza w proteście pod parlament

kara dla duńskiego przewoźnika

Podaj dalej

Od 15 stycznia 2022 r. rząd kanadyjskiego premiera Justina Trudeau nałożył obowiązek szczepień przeciw COVID-19 na kierowców tirów. Truckerzy w całym kraju rozpoczęli akcję protestacyjną, blokując centrum Ottawy. Nastroje antyszczepionkowe nieoczekiwanie wzmocniły nowe wpisy Elona Muska.

Przedstawiciele branży transportowej twierdzą, że 90 proc. kierowców przekraczających granicę Kanady z USA i tak jest zaszczepiona. Jednak mniejszość odmówiła przyjęcia preparatu, ponieważ twierdzi, że obowiązek narusza ich wolność osobistą. Ich bunt został silnie wzmocniony, bowiem pełne poparcie dla ich akcji wyraził szef Tesli, Elon Musk.

Elon Musk liderem antyszczepionkowców?

„Kanadyjscy kierowcy ciężarówek rządzą” – napisał na Twitterze Elon Musk. „CB radio jest wolne od kontroli rządu i mediów” – dodał. Najbogatszy człowiek świata powiedział we wrześniu 2020 r., że on i jego rodzina się nie zaszczepią. Dwa miesiące później miliarder przyznał, że przeszedł zakażenie z łagodnymi objawami. Teraz Musk znów sieje zamęt, ponieważ zamieścił serię antyszczepionkowych tweetów. Napisał m.in. że „jeśli wystarczająco przestraszysz ludzi, będą żądać odebrania wolności. To jest droga do tyranii”.

Co planują kierowcy tirów?

Od wczoraj setki kierowców ciężarówek zjeżdżają się do Ottawy z różnych kierunków Kanady. Celem jest zebrać się w piątek i zaparkować swoje pojazdy pod parlamentem, paraliżując ruch uliczny w centrum miasta.

Organizatorzy zapewniają, że demonstracja będzie pokojowa. Niektórzy protestujący mówili jednak o możliwości blokowania szpitali czy atakowaniu Justina Trudeau. Pojawiły się nawet głosy o zbliżającej się wojnie domowej.

„Zdajemy sobie sprawę z niewłaściwego i groźnego języka w mediach społecznościowych związanego z tym wydarzeniem” – napisała w czwartek policja w Ottawie. „Będą konsekwencje dla osób dopuszczających się zachowań przestępczych oraz przemocy”.

Napięcia wśród polityków

Bardziej ekstremalne komentarze stanowią wyzwanie dla oficjalnej opozycyjnej Partii Konserwatywnej. Starsi członkowie partii chwalą kierowców ciężarówek i twierdzą, że obowiązek szczepień uderzy w dostawy żywności i wywoła inflację. Premier Trudeau w poniedziałek oskarżył konserwatywnych polityków o podsycanie strachu przed obowiązkowym szczepieniem.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News