PILNE: Nowy cennik paliw w Polsce! Po weekendzie diesel, benzyna i LPG będą kosztować śmieszne pieniądze [RAPORT]

PILNE: Nowy cennik paliw w Polsce! Po weekendzie diesel, benzyna i LPG będą kosztować śmieszne pieniądze [RAPORT]

Nowy cennik paliw w Polsce

Podaj dalej

„Za nami kolejny tydzień obniżek cen paliw na rynku hurtowym, a co najważniejsze tydzień, w którym obniżki notujemy także na stacjach paliw” – czytamy w raporcie Biura Maklerskiego Reflex. Choć diesel, benzyna i LPG nadal nie kosztują tyle co przed inwazją Rosji na Ukrainę, to sytuacja stale się poprawia. Pokazuje to nowy cennik.

Ile kosztuje paliwo i o ile może być tańsze?

Kierowcy tankują taniej od końcówki minionego tygodnia, a w obecnym spadki cen po prostu nabrały tempa. „Ceny benzyny spadły średnio o 17 gr/l, oleju napędowego o 45 gr/l, a autogazu o 7 groszy na litrze” – wylicza Urszula Cieślak, analityk BM Reflex. Z jej raportu dowiadujemy się, że na 7 kwietnia średnia cena benzyny 95-tki wynosi 6,50 zł/l. Z kolei diesel kosztuje średnio 7,23 zł/l. Cena LPG też wygląda lepiej, bo kosztuje zazwyczaj 3,68 zł/l.

„W przedświątecznym tygodniu na kolejne tak wyraźne obniżki cen może już nie być miejsca, ale nie wyklucza to dalszych obniżek” – zapowiada Urszula Cieślak. „Niektóre stacje wciąż sprzedawały paliwo z droższych dostaw i tu obniżki mogą dopiero nastąpić. Skala obniżek będzie z pewnością mniejsza. Ale i tak możemy liczyć na obniżki rzędu średnio 10–20 groszy na litrze” – przekonuje ekspertka.

Stacje paliw nie pokażą ceny za litr
fot. stock.adobe.com – Nomad_Soul

Sytuacja na rynku ropy naftowej

„W piątek, mimo korekty cen ropy naftowej w górę, ropa Brent kosztuje o blisko 1 USD/bbl mniej, niż przed tygodniem” – zauważa analityk. „Wcześniej ceny ropy spadły o ponad 10 USD/b, gdy Stany Zjednoczone, a następnie MAE (Międzynarodowa Agencja Energetyczna – przyp. red.), ogłosiły uwolnienie rezerw ropy naftowej o łącznej wartości około 240 mln baryłek w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Wpływ na rynek ropy dalej mają głównie obawy o podaż surowca. Spowodowane są one konfliktem rosyjsko-ukraińskim oraz stanowiskiem OPEC+ w sprawie niewielkiego wzrostu miesięcznej produkcji” – wyjaśnia.

„Z wypowiedzi przedstawicieli poszczególnych krajów UE wynika, że póki co nie będzie sankcji na rosyjską ropę naftową, produkty ropopochodne oraz gaz” – przekonuje Cieślak. „Pierwszym z surowców energetycznych, który zostanie objęty embargiem będzie węgiel. Tymczasem zapasy ropy naftowej zgodnie z danymi EIA wzrosły w skali tygodnia o 2,4 mln baryłek do 412,4 mln bbl. Ich poziom jest nadal 14% niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku” – dodaje.

Rośnie wydobycie ropy
fot. freepik.com – nattanan726

Produkcja ropy naftowej zwiększyła się w skali tygodnia o 100 tys. baryłek dziennie do 11,8 mln bbl/d. To oznacza, że jest o 0,9 mln bbl/d wyższa niż przed rokiem. Natomiast liczba amerykańskich platform naftowych i gazowych wzrosła z 12 do 791 w tygodniu zakończonym 6 kwietnia. Jak wynika z najnowszych danych firmy Enverus, zatrzymało to 2 tygodnie spadków.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News