PILNE: Nowa cena za diesel, benzynę i LPG to będzie szok dla Polaków! Paliwo będzie teraz kosztować zupełnie inaczej [RAPORT]

PILNE: Nowa cena za diesel, benzynę i LPG to będzie szok dla Polaków! Paliwo będzie teraz kosztować zupełnie inaczej [RAPORT]

Nowa cena za diesel, benzynę i LPG to będzie szok

Podaj dalej

Polacy muszą przygotować się na zupełnie nowe ceny paliw. Choć diesel, benzyna i LPG już tanieją, to na stacjach dopiero nastąpi cenowe tąpnięcie. Sytuacja na rynku wygląda coraz bardziej optymistycznie dla kierowców.

Jest taniej, a będzie jeszcze taniej

Nowy tydzień zaczął się od kolejnego spadku hurtowych cen paliw w polskich rafineriach. To zrozumiała reakcja do wydarzeń na rynku ropy, która w poniedziałek potaniała o ponad 2 dolary za baryłkę. To m.in. efekt drugiego z rzędu tygodnia z zapowiedzianymi planami uwolnienia rekordowych ilości rezerw ropy i produktów naftowych. Wpływ na to ma także lockdown w Chinach, czyli największym importerze ropy na świecie.

Ropa Brent z dostawą na czerwiec potaniała o ponad 2 dolary (-2,1%) do ok. 100,66 USD za baryłkę. W nocy wycena osiągnęła nawet 99,89 USD/bbl i niewykluczone, że w dalszej części dnia znów zobaczymy dziewiątkę z przodu. Natomiast amerykańska ropa naftowa West Texas Intermediate (WTI) straciła 2,21 USD na wartości (-2,3%) topniejąc do 96,05 USD/bbl.

Świat uniezależnia się od rosyjskiej ropy
fot. freepik.com – noomcpk

Świat uniezależnia się od rosyjskiej ropy

Sytuacja na rynku sprawiła nawet, że szwajcarski bank inwestycyjny UBS obniżył swoją czerwcową prognozę ceny ropy brent. Szacunki spadły aż o 10 USD do 115 USD za baryłkę. Zdaniem analityków kluczowe było tu uwolnienie rezerw łącznie 240 mln baryłek ropy przez Międzynarodową Agencję Energetyczną i Stany Zjednoczone. W najbliższych miesiącach ma to zrekompensować niedobory rosyjskiej ropy po zaostrzeniu sankcji na reżim Władimira Putina.

Zresztą wkrótce Rosja może mieć jeszcze większe problemy. Dziś prezydent USA, Joe Biden odbędzie wirtualne spotkanie z premierem Indii, Narendrą Modi. Biały Dom daje jasno do zrozumienia, że zwiększenie zakupów taniej rosyjskiej ropy przez Indie jest niedopuszczalne. USA planują zresztą wydobywać coraz więcej tego surowca, co w połączeniu z przedłużającym się lockdownem w Chinach daje perspektywę na kolejne obniżki.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News