PILNE: Najnowsze informacje ws. obniżek cen paliw w Polsce! Kiedy diesel, benzyna i LPG znów będą tanie? [WYJAŚNIAMY]

PILNE: Najnowsze informacje ws. obniżek cen paliw w Polsce! Kiedy diesel, benzyna i LPG znów będą tanie? [WYJAŚNIAMY]

Nowe informacje ws. obniżek cen paliw w Polsce

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce nie mogą się doczekać, kiedy ceny paliw powrócą do „normalnych” stawek. Diesel, benzyna i LPG są potwornie drogie, ale ostatnio pojawiło się kilka informacji, które mogą być impulsem do spadku cen. Nie będzie to jednak takie proste, bo jakby to dziwnie nie brzmiało, obniżenie cen paliw będzie miało wysoką cenę.

Koniec wojny na Bliskim Wschodzie oraz uwolnienie przez USA ogromnych strategicznych rezerw ropy naftowej umożliwiły rozpoczęcie tygodnia od spadku cen tego surowca. Wydawało się, że po starcie z pułapu ok. 103 dolarów za baryłkę, w poniedziałek zaobserwujemy dalsze spadki. To sugerowała m.in. perspektywa przynajmniej 2-miesięcznego rozejmu na Półwyspie Arabskim. Niestety działania Unii Europejskiej oraz Arabii Saudyjskiej odwróciły trend i ropa brent zamiast tanieć, znów podrożała do prawie 108 dolarów za baryłkę. Niestety wtorek rozpoczął się od kolejnych wzrostów.

Co spowodowało podwyżki cen ropy?

Nagłośnienie zbrodni wojennych Rosjan na cywilach w ukraińskiej Buczy postawiło na nogi kraje Unii Europejskiej, jak i władze wspólnoty. UE zapowiedziała dodatkowe sankcje na Moskwę, choć dotychczas planowało takie, które nie uderzą w sektor energetyczny. Prezydent Francji Emmanuel Macron określił krajowe sankcję na rosyjską ropę i węgiel za możliwe. Jeszcze dalej poszedł niemiecki minister finansów Christian Lindner, który powiedział, że wszystkie więzi gospodarcze z Rosją muszą zostać jak najszybciej zerwane.

Rynek ropy naftowej
fot. freepik.com – feepikcontributorthailand

Perspektywa dalszego ubytku rosyjskich baryłek ropy nie mogła zostać zignorowana przez giełdy. Zwłaszcza, że wciąż nie widać jej realnego zastępstwa, mimo że są szanse, aby na rynek powrócił Iran czy Wenezuela. Niestety dodatkowym impulsem do droższej ropy była decyzja Arabii Saudyjskiej. Saudi Aramco podniosło ceny ropy dla klientów we wszystkich regionach. Mocniejszy wzrost notowań ograniczyły m.in. doniesienia o zwiększeniu produkcji ropy przez OPEC+. Wpływ na to miały też informacje o ostrym lockdownie w 25-milionowym Szanghaju, gdzie może szaleć nowy podtyp koronawirusa wariantu omikron.

Jakie ceny paliw będą w Polsce?

Jak widać, sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna. Z jednej strony USA walczy o obniżenie cen surowca, z drugiej kraje OPEC+ chcą stabilnych, ale wysokich notowań ropy. Ważne jest jednak to, że mimo wczorajszego odbicia, ropa utrzymuje się na poziomie dużo niższym niż jeszcze 2 tygodnie temu (wówczas ok. 120 USD/bbl). Z powodu tego klinczu ceny za diesel, benzynę i LPG w Polsce mogą utknąć w martwym punkcie. Wiele zależy od tego, jak w tym tygodniu będą klarować się ceny w hurcie. Przez ostatni tydzień stawki spadały, ale do obniżenia cen detalicznych konieczne jest przynajmniej utrzymanie się obecnych cen hurtowych w tym tygodniu. To dlatego, że polskie stacje wzięły na siebie koszt niedawnych podwyżek hurtowych i teraz muszą to sobie nieco zrekompensować.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News