PILNE: Nagły zwrot ws. cen paliw w Polsce! Takiego porozumienia nie był nigdy w historii. Po ile Diesel, benzyna i LPG?

PILNE: Nagły zwrot ws. cen paliw w Polsce! Takiego porozumienia nie był nigdy w historii. Po ile Diesel, benzyna i LPG?

Nagł zwrot ws. cen paliw

Podaj dalej

Przed weekendem wiele wskazywało na to, że ceny paliw na stacjach w Polsce niebawem polecą w dół. Niestety po chwilowych spadkach cena ropy znów odbiła niebezpiecznie wysoko. Z tego względu na najwyższym szczeblu zawarto historyczne porozumienie, które ma zagwarantować obniżki.

Skąd te wahania?

W ostatnim czasie tendencja spadkowa cen ropy brent (nawet 78,48 dol. za baryłkę ropy) dała impuls do tańszych cen paliw na rynku hurtowym. Był to bardzo optymistyczny sygnał, zwłaszcza że złotówka względem dolara regularnie słabnie. Podwyżki cen paliw w Polsce wyhamowały, ale czy na długo?

Jednak ograniczona produkcja ropy przez kraje OPEC oraz wzrost popytu doprowadził do powrotu wysokich cen ropy. Na wczorajszym zamknięciu baryłka ropy brent osiągnęła cenę ponad 82 dol. W takich okolicznościach zdecydowano się na historyczną interwencję.

Porozumienie jakiego nigdy nie było

Stany Zjednoczone uwolnią strategiczne rezerwy ropy naftowej, aby pomóc obniżyć ceny surowca. Prezydent Joe Biden ogłosił we wtorek, że rząd USA wykorzysta swoje zasoby w ramach globalnych wysiłków na rzecz spowolnienia szybko rosnących cen ropy.

Joe Biden przyczyni się do globalnego zakazu Diesla

Plan został skoordynowany z Indiami, Chinami, Japonią, Koreą Południową i Wielką Brytanią. To pierwsze tego rodzaju porozumienie tych państw ws. rynku ropy. W sumie z SPR (Strategiczne Rezerwy Ropy Naftowej) zostanie uwolnionych 50 milionów baryłek.

Administracja Bidena od miesięcy powtarza, że ​​szuka narzędzi, jakimi dysponuje, by uspokoić rynek ropy. Grupa OPEC celowo ograniczają produkcję, aby uniknąć zeszłorocznego krachu. Jednak popyt gwałtownie wzrósł, a ceny ropy naftowej osiągnęły ostatnio najwyższy poziom od siedmiu lat.

Po ile będzie Diesel, benzyna i LPG?

Przy tak dynamicznej sytuacji o trafną prognozę jest niezwykle ciężko. Jednak wydaje się, że to na razie koniec wzrostów cen za Diesel, benzynę i LPG. Jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, do końca miesiąca średnia cena za 95-tkę oraz olej napędowy może wahać się w przedziale 5,99 – 6,03 zł za litr. Wszystkie przewidywania mogą okazać się chybione, ponieważ nie wiemy jak dokładnie będzie przebiegać w Europie czwarta fala koronawirusa. Większość krajów Unii Europejskiej chce uniknąć twardego lockdownu, ale po osiągnięciu pewnej liczby nowych zakażeń może się to okazać nieuchronne.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News