PILNE: Nagły zwrot ws. cen paliw w Polsce! Diesel, benzyna i LPG miały być tańsze. Eksperci tłumaczą dlaczego będzie odwrotnie

PILNE: Nagły zwrot ws. cen paliw w Polsce! Diesel, benzyna i LPG miały być tańsze. Eksperci tłumaczą dlaczego będzie odwrotnie

Diesel, benzyna i LPG będą drożeć

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce ucieszyli się na wieść o obniżeniu podatku VAT na diesel, benzynę i LPG. Od 1 lutego zwiastuje to niższe ceny paliw, ale zanim to nastąpi, może czekać nas fala podwyżek. Eksperci wyjaśnili już skąd takie wahania.

VAT maleje, diesel zdrożeje

Redukcja VAT-u z 23 na 8 proc. będzie mieć duży wpływ na ceny na stacjach. Nie jest to jednak jedyny czynnik generujący stawki na pylonach. „Nie możemy jednak zapominać, że w dalszym ciągu ceny paliw będą uzależnione od poziomu ceny ropy naftowej i paliw gotowych na rynku europejskim oraz kursu złotego do dolara” – przypominają Urszula Cieślak i Rafał Zywert, analitycy BM Refelx. „Także to, że zapłacimy niższy podatek nie oznacza, że ceny pozostaną stabilne na poziomie 5 zł/l” – dodają.

Polacy stosują nowy trik na tańszy diesel, benzynę i LPG
fot. stock.adobe.com – burak

Zanim jednak obniżenie podatku VAT wejdzie w życie, kierowcy muszą przebrnąć przez drugą połowę stycznia. W tym okresie raczej nie ma co liczyć na kolejne obniżki cen paliw. Ceny na stacjach muszą urosnąć, ponieważ stale rosną ceny w hurcie. Najmocniej mają to odczuć kierowcy tankujący diesel. „Dalszy wzrost hurtowych cen może wymusić konieczność podwyżek na stacjach jeszcze do końca stycznia, zwłaszcza cen oleju napędowego” – uważają eksperci BM Reflex.

Sytuacja na świecie nie sprzyja polityce rządu

Tymczasem coraz mniej wskazuje na to, że ceny paliw na stacjach mogą spaść do poziomu sugerowanego przez rząd. Diesel i benzyna po 5 zł za litr to coraz mniej realna perspektywa ze względu na ceny ropy naftowej. „W piątek rano ropa naftowa kosztuje ponad 85 USD/bbl i jest ponad 3 USD/bbl droższa niż przed tygodniem” – zauważają Cieślak i Zywert. Jednak amerykańska agencja EIA (Administracja ds. Informacji Energetycznych) uważa, że to przejściowe, a średnia cena ropy w tym roku wyniesie 75 USD/bbl.

Ceny ropy spadają
fot. stock.adobe.com – Ded Pixto

Nie można jednak uznać, że 2022 r. będzie łatwo przewidywalny. „Omikron cały czas rodzi pytania dotyczące wielkość popytu na energię” – przestrzegają analitycy BM Reflex. „EIA podkreśla przy tym utrzymującą się dużą niepewność związaną z: otoczeniem makroekonomicznym, popytem na energię w okresie zimowym, podażą ropy wynikającą z kierunku dalszej polityki OPEC+ oraz skali zmian produkcji ropy naftowej i gazu w USA” – wymienili Urszula Cieślak i Rafał Zywert.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News