PILNE: Nagły spadek cen paliw! Diesel, benzyna i LPG tanieją w szokującym tempie, a będzie jeszcze taniej

PILNE: Nagły spadek cen paliw! Diesel, benzyna i LPG tanieją w szokującym tempie, a będzie jeszcze taniej

Nagły spadek cen paliw

Podaj dalej

Skutkiem ubocznym wojny na Ukrainie dla większości kierowców jest drastyczna podwyżka cen paliw. Jednak najnowsze sankcje i plany odcinania się od Rosji sprawiają, że efekt jest zupełnie odwrotny. W najbliższym czasie diesel, benyzna i LPG mogą być rekordowo tanie.

Ceny paliw niższe i nikogo to nie cieszy

Zachód stara się jak najmocniej uderzyć ekonomicznie w Rosję, co krótkoterminowo uderza w kierowców w Unii Europejskiej oraz USA. Diesel i benzyna osiągają swoje maksima, mimo obniżek podatków. Jednak zupełnie odwrotna sytuacja jest w Rosji, która notuje ogromne obniżki cen paliw. Tak przynajmniej wynika z danych autotraveler.ru. Na razie nie cieszą się z tego ani obywatele, ani władze Rosji.

Diesel, benzyna, LPG znów zdrożeją
fot. stock.adobe.com – Sergey Ryzhov

Jak to możliwe? Spore obniżki notują ci, którzy posiadają oszczędności w euro. Kurs rubla w ostatnich dniach załamał się tak bardzo, że za litr benzyny 95 nie trzeba już 0,558 euro (ok. 2,73 zł), a 0,429 euro (ok. 2,10 zł). Na koniec lutego litr diesla kosztował w Rosji 0,597 euro (ok. 2,92 zł), a obecnie 0,458 euro (ok. 2,24 zł). Z kolei cen litra LPG spadła z 0,293 euro (ok. 1,43 zł) do 0,226 euro (ok. 1,11 zł).

Diesel, benzyna i LPG wkrótce osiągną minima?

Niestety większość Rosjan operuje rublami i dla nich ceny paliw pozostały na podobnym poziomie. Obecnie benzyna 95 kosztuje tam 51,98 rub/l (ok. 2,43 zł/l), diesel 55,46 rub/l (ok. 2,59 zł/l), a LPG 27,40 rub/l (ok. 1,28 zł/l). Wiele wskazuje jednak na to, że i sami Rosjanie odczują wkrótce obniżki. Kreml ma zbyt dużo ropy i gotowych paliw, których Zachód nie chce kupować w hurcie. Nadpodaż sprawia, że od początku ceny paliw w Rosji mogą znacząco spaść zarówno w hurcie, jak i detalu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News