PILNE: Na Wszystkich Świętych ceny paliw w Polsce osiągną poziom krytyczny! Od 1 listopada Diesel, benzyna i LPG dla bogatych

PILNE: Na Wszystkich Świętych ceny paliw w Polsce osiągną poziom krytyczny! Od 1 listopada Diesel, benzyna i LPG dla bogatych

Na Wszystkich Świętych ogromne podwyżki cen paliw

Podaj dalej

Za tydzień Polacy będą szykować się do wyjazdów na groby. Samochód na Wszystkich Świętych warto jednak zatankować do pełna dużo wcześniej. Od 1 listopada spodziewane są dramatyczne podwyżki cen za Diesel, benzynę i LPG.

Czy widmo podwyżek cen paliw na Wszystkich Świętych to przesadny pesymizm? Zdecydowanie nie, bowiem mija rok od kiedy w Polsce ostatnio potaniała średnia cena za Diesel lub benzynę spadła. Od ostatniej zimy obserwujemy już tylko dynamiczne podwyżki, których wyhamowania na horyzoncie niestety nie widać.

Średnie ceny paliw w Polsce - ostatnie 12 miesięcy
graf. autocentrum.pl

Dłużej się tak nie da

Eksperci e-petrol.pl zauważają, że w przypadku benzyny i oleju napędowego, utrzymywanie się cen poniżej 6 zł za litr to bomba z opóźnionym zapłonem. Właściciele stacji robią co mogą i schodzą z marż do granic możliwości. Jednak sytuacja na rynku hurtowym tylko się pogarsza i w pewnym momencie stacje nie będą mogły sztucznie zaniżać stawek.

Bańka zacznie pękać w przyszłym tygodniu, bowiem diesel i benzyna mogą wzrosnąć o ok. 10 groszy na litrze. Analitycy ostrzegają, że od 1 listopada tankowanie poniżej 6 zł za litr może być prawdziwym luksusem. Po kolejne rekordy zmierza także cena autogazu. Na Wszystkich Świętych średnie stawki za LPG mogą zbliżyć się do poziomu 3,30 zł za litr.

Stacje paliw nie pokażą ceny za litr
fot. stock.adobe.com – Nomad_Soul

Ropa osiągnie rekord?

Pesymistyczne prognozy nakręcają wydarzenia na rynkach międzynarodowych i słabnąca złotówka. Konsumpcja paliw w USA wzrosła prawie do poziomu z 2019 r. Jest to o tyle niepokojąca wiadomość, że ropa naftowa WTI ma coraz niższe zapasy. Analitycy BM Reflex zauważają, że może to doprowadzić do osiągnięcia rekordowo wysokich cen za baryłkę. Tymczasem ledwie pół roku temu ceny ropy WTI przez pewien czas miały nawet ujemne poziomy!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News